Katolícka cirkev má nového pápeža. Stal sa ním 69-ročný americký kardinál Robert Francis Prevost, pôvodom zo Chicaga (Illinois), ktorý si zvolil meno Leo XIV. Ide o historický moment – Prevost je totiž vôbec prvým pápežom zo Spojených štátov amerických. Po Františkovi I., ktorý zomrel na Veľkú noc vo veku 88 rokov, tak máme ďalšieho pápeža zo Západu. Južnú Ameriku vystriedala Severná.
Nový pápež však bude mať spojitosť aj s Južnou Amerikou. Predtým totiž pôsobil Prevost ako biskup v peruánskom Chiclayu v rokoch 2015 až 2023 a v rokoch 2001 až 2013 bol generálnym predstaveným Rehole svätého Augustína. V roku 2015 získal aj peruánske občianstvo.
Námestie svätého Petra v Ríme zaplavili desaťtisíce veriacich, ktorí s napätím čakali na slávnostné vyhlásenie výsledku konkláve. Po zverejnení mena nového pontifika sa dav rozjasal a vypukol potlesk. Na balkóne baziliky sa krátko nato objavil samotný pápež Leo XIV., ktorý veriacim symbolicky predniesol svoje prvé slová: „Pokoj s vami všetkými.“
V úvodnom príhovore v taliančine zdôraznil dôležitosť mieru, porozumenia a lásky. „Boh nás všetkých miluje bezpodmienečne,“ povedal. Vyzval na budovanie mostov medzi ľuďmi a zdôraznil, že ľudstvo potrebuje Krista ako most k Božej láske. Zároveň vyjadril úctu svojmu predchodcovi, pápežovi Františkovi, a poďakoval sa mu za jeho službu cirkvi.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - USA
- Page, najkrajšia Arizona
- Times Square - kde sa najesť
- Alkohol v USA
- Mesto anjelov, prezývka Los Angeles
- Štvrť Venice, Los Angeles
- Pláže Los Angeles
- Klondike, zlatá horúčka
- Dvojičky, New York
- Venice Beach, Kalifornia
- Route 66 - hlavná cesta Ameriky
- Údolie smrti, Kalifornia
- Socha slobody, New York
- Káva v USA
- Výročie pádu dvojičiek
- Philadelphia, ústava USA
- Central Park - pľúca New Yorku
- New York s deťmi
- Platí Donald Trump dane?
- Arizona, prehliadka Sedony
- Aligátory v národnom parku Everglades