Je to súbor umelo vytvorených obytných ostrovčekov na jazere Titicaca, ktoré je najvyššie položeným splavným jazerom na svete. Toto jazero má rozlohu 8 800km² a nachádza sa v nadmorskej výške 3 821 m.n.m. Približne 2/3 sa nachádza na území Peru a 1/3 v Bolívii. Ostrovy Los Uros ležia v peruánskej časti. Tieto ostrovy vytvorili Urovia – etnická skupina pochádzajúca z obdobia ešte pred Inkami, ktorá pôvodne pochádza z okolia jazera Uro-Uro v Bolívii. Sú jednou z najstarších rás v oblasti Ánd. Ich kultúra sa už skoro vytratila, o to viac sa k nim dostávajú turisti, čím strácajú svoju autentickosť. Prostredníctvom cestovného ruchu z časti stratili svoju podstatu, hoci sú rodiny, ktoré na svojich ostrovčekoch žiadnych turistov neprijímajú a turizmus odmietajú.
Každý ostrov má svoju rodinu a svojho vodcu. Rodiny poskytujúce turizmus majú všetko uspôsobené tak, aby vyšli v ústrety požiadavkám. Ženy sú krásne oblečené v klasických pestrofarebných, ktoré pozostávajú zo slameného klobúka, jednofarebného svetra s farebnou vestičkou a niekoľkovrstvovej sukne. Husté čierne vlasy majú zapletené do vrkočov, ktoré im často siahajú až po pás.
Názov Urovia pochádza zo španielskeho slova los uros z aymarských slov „ghana uru“ alebo jasný deň. Urovia rozprávajú aymarským indiánskym jazykom.
Tieto ostrovy sú postavené z vodnej rastliny zvanej totora - tieto sa na seba vrstvia, až vznikne malý ostrov s hrúbkou až 3 m a ľubovoľnou šírkou. Totora sa ukladá tak nahusto a špeciálne sa prekladá, že ostrovy si zachovajú svoju podobu a nie je možné, aby sa voda dostala medzi totoru až na povrch a ostrov by sa potopil. Keďže ostrovy nie sú spojené s dnom, sú v neustálom aj keď minimálnom pohybe. Spodné časti ostrova sa neustále znehodnocujú, preto Urovia dennodenne pridávajú na povrch ďalšiu a ďalšiu vrstvu, aby sa ich počet zachoval. Na súostroví sa nachádza aj kostol, futbalové ihrisko a základná škola pre deti.
Totora je rastlina, ktorá sa môže aj konzumovať, ale len čerstvo zelená. Ošúpe sa a potom sa môže hrýzť jej biela časť zvaná chullo. Urovia majú jedny z najkrajších bielych zubov na svete práve kvôli látkam, ktoré táto rastlina obsahuje. Alebo to aspoň tvrdia. Rastlina sa využíva aj proti bolesti, na opicu, pripravuje sa z nej čaj. Ak by ste však chceli túto „zázračnú“ rastlinu ochutnať, Urovia vás veľmi rýchlo zastavia. Že vraj by to naše žalúdky nezvládli. Pri zájazde do Peru však ochutnáme mnohé iné vynikajúce špeciality.
Tipy a zážitky - Peru
- Prvá slovenská expedícia krížom cez Peru
- Národný park Manu
- Z Aguas Calientes na Machu Picchu
- Nazca, obrazce lietadlom
- Islas Ballestas - ostrovy v Peru
- Prechod z Bolívie do Peru cez náhornú plošinu
- Prechod z Peru do Bolívie
- Prechod z Arequipy k jazeru Titicaca
- Arequipa - tipy na prehliadku
- Cesta do Bielého mesta Arequipa
- Výlet z Paracasu
- Lima - tipy na prehliadku
- Ostrovy na jazere Titicaca
- Rady na prehliadku v Cuzco
- Vyhliadkový let nad Nazcou
- Wayna Picchu - výstup
- Cuy - peruánske morské prasiatko
- Peruánska Amazonka
- Vyhliadka nad jazerom Titicaca
- Lima - Mesto kráľov