Namíbia sa tiahne pozdĺž Atlantického oceánu v južnej Afrike a rozprestiera sa na ploche viac ako 800 000 štvorcových kilometrov prírodnej a kultúrnej rozmanitosti. Obyvateľstvo Namíbie sa skladá z najmenej 11 rôznych etnických skupín, čo vedie k bohatej zmesi dedičstva a tradícií. Žiaľ, veľké percento domorodého vidieckeho obyvateľstva Namíbie žije v chudobe v dôsledku histórie apartheidu v krajine a z toho vyplývajúcej nerovnosti v príjmoch. Geografia krajiny sa značne líši, od piesočných dún a drsných hôr až po tropické dažďové pralesy a savany či druhý najväčší kaňon sveta - Fish River Canyon. Tieto krajiny sú hostiteľom veľkého počtu endemických druhov, vďaka čomu je ochrana voľne žijúcich živočíchov kľúčovou úlohou.
Namíbia bola prvou krajinou na svete, ktorá vo svojej ústave špecificky riešila ochranu biotopov a ochranu prírodných zdrojov. To viedlo k vytvoreniu 82 komunálnych rezervácií – definovaných geografických oblastí, v rámci ktorých sú miestni obyvatelia zodpovední za ochranu voľne žijúcich živočíchov a iných prírodných zdrojov. Obyvatelia majú tiež práva na prevádzku a rozvoj cestovného ruchu v rámci hraníc ochrany. To znamená, že miestni ľudia sa s väčšou pravdepodobnosťou zapoja do cestovného ruchu a získajú z neho výhody. Prílev turistov do komunálnych rezervácií bojuje proti vysokej úrovni chudoby na vidieku v Namíbii tým, že stimuluje rozvoj vidieckej komunity, vytvára nové pracovné príležitosti, vytvára alternatívne zdroje príjmov a poskytuje nové zručnosti a odborné znalosti.
Komunálny cestovný ruch na ochranu prírody tiež podporuje trvalo udržateľné hospodárenie s prírodnými zdrojmi a stimuluje ochranu kultúry. Keďže najpôsobivejším turistickým majetkom Namíbie je pôvodná divoká zver a kultúrne dedičstvo, miestne komunity teraz spájajú tieto prírodné zdroje so zvýšenými ekonomickými výhodami a pripisujú väčšiu hodnotu snahám o ochranu. Výsledkom je zníženie pytliactva, úspešná obnova pôvodných druhov, ako sú čierne nosorožce, levy, gepardy a zebry, a pokračujúca revitalizácia kultúrnych tradícií.
Úspech hospodárskeho rozvoja a úsilia o ochranu v rámci komunálnych rezervácií Namíbie je, samozrejme, veľmi závislý od prosperity turistického priemyslu v krajine. Zatiaľ čo sa Namíbia tešila stabilnému rastu cestovného ruchu počas desaťročia po získaní nezávislosti v roku 1990, hospodárska recesia v nasledujúcich rokoch viedla k poklesu počtu turistov prichádzajúcich z tradičných európskych zdrojových trhov krajiny. Keďže každý turista znamenal príležitosť na zmiernenie chudoby a zachovanie zdrojov, tento pokles prichádzajúcich predstavoval hroziacu hrozbu pre blaho namíbijských komunít. My v BUBO sme preto pyšní, že naďalej túto krásnu krajinu na našich zájazdoch navštevujeme, podporujeme našich lokálnych partnerov a ich rodiny, a zároveň chránime prírodu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Namíbia
- Damarovia - krováci z Namíbie
- Slony na safari v Etoshi
- Nosorožce - vymierajúci druh
- Alte Kalköfen - eco lodge
- Namíbski Himbovia
- Žirafa trpaslík z Namíbie
- Adrenalín na najstaršej púšti sveta, Namib
- Sossusvlei
- Uškatce v Cape Cross
- Kŕmenie gepardov v Namíbii
- Smrad z uškatcov
- Meteorit Hoba
- Kolónia uškatcov v Cape Cross
- Nádherné ženy kmeňa Himba
- Mŕtvy strom v Deadvlei
- Najstaršia púšť sveta, Namib
- Havária kvôli turistom v Namíbii
- Perfektné hotely v Afrike - referencia
- Vinice v Namíbii
- Krásy Namíbie