Čo vidieť, kým to nezmizne? Jednoznačne by na takomto zozname mali dominovať zvieratá. Neustále totiž klesá šanca vidieť afrického nosorožca vo voľnej prírode. Tento vzácny a krásny živočích vo veľkom vymiera. A to nielen preto, že je populárnou korisťou pytliakov pre svoj vzácny roh.
Nosorožec je pritom priam prehistorický tvor. Predkovia dnešného nosorožca pochádzajú spred 50 miliónov rokov. V súčasnosti však žije už len päť druhov nosorožcov vo svete, z toho dva v Afrike. Z viac ako 50 rodov ostali 4 s piatimi druhmi. Na začiatku 20. storočia žilo ešte cca 300 000 nosorožcov, dnes sa čísla pohybujú na najnižšej štvorcifernej hranici.
Spomenúť môžeme nosorožca tuponosého (biely) či dvojrohého (čierny), ktorý je striktným samotárom. Samice a samce sa stretávajú iba na dobu párenia. Následne samica po 15-mesačnej gravidite sama vychová mláďa. To sa narodí s váhou do 50 kg, po troch dňoch už dokáže nasledovať matku, no je zároveň ľahkou obeťou pre leva či hyeny. Viac píšeme v blogu Veľká päťka a najzaujímavejšie zvieratá.
Roh nosorožca sme spomínali už ako populárnu korisť - tvorí ho keratín (ako aj vlasy a nechty). Na udržanie populácia nosorožca sa už napríklad ani na čiernom trhu neuvádza cena materiálu.
V BUBO sme ešte zažili hladkanie samca poddruhu nosorožca tuponosého-severného. Teraz je už v podstate vymretý. Vidieť ho naďalej ostáva snom každého milovníka safari. Vycestujte teda za nosorožcami, kým je to možné.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Keňa
- Damarovia - krováci z Namíbie
- Tsavo West a Tsavo East
- Slony na safari v Etoshi
- Alte Kalköfen - eco lodge
- Unikátne slonie dvojičky
- Masai Mara - výsadba lesov
- Udržateľné eco-friendly lodge v Keni
- Podpora žirafieho centra v Nairobi
- Podpora škôl v Keni
- Bezpečná voda pre školy v Keni
- Obnoviteľné zdroje energie v Afrike
- Gepardy sú ohrozené
- Namíbski Himbovia
- Spomienky na Afriku dánky Karen Blixen
- Samburu – dokonalá prírodná rezervácia
- Žirafa trpaslík z Namíbie
- Adrenalín na najstaršej púšti sveta, Namib
- Sossusvlei
- Uškatce v Cape Cross
- Kŕmenie gepardov v Namíbii