Ikonický nápoj Malajzie Teh tarik (ťahaný čaj) je známy pre svoju jedinečnú chuť, vôňu a v neposlednom rade pre svoj spôsob prípravy.
Hlavné ingrediencie sú čierny čaj (napríklad značka teh tarik alebo známy čaj Boh Teah), sladené kondenzované mlieko, ktoré sa pridáva na zjemnenie celkovej chute čaju a koreniny ako kardamón a zázvor alebo škorica.
Tento recept neznie veľmi malajsky, však? Bude to asi preto, že Malajzia je známa svojím etnickým zložením, ktoré zahŕňa Malajcov, Číňanov, Indov a pôvodné obyvateľstvo. Každá z týchto skupín má svoje vlastné tradície a zvyky, pričom ich vzájomné ovplyvňovanie prispieva k unikátnej atmosfére Malajzie. Jedna z mnohých vecí a zvykov, ktoré si prisťahovalci napríklad z Indie v 19. storočí priniesli, boli svoje čajové rituály a zvyky.
Ťahaný čaj sa postupom času stal veľmi populárnym a rozšíril sa naprieč celou Malajziou, kde sa prispôsobil miestnym chuťovým preferenciám až tak, že teraz je každodennou súčasťou života Malajzijčanov. Čaj nie je obľúbený len medzi domácimi, ale aj medzi turistami.
My s našou BUBO skupinou ochutnávame teh tarik hlavne v Georgetowne počas našej doobednej prehliadky mestom. Prehliadka je zaujímavá tým, že navštevujeme takzvanú ulicu harmónie, kde sa stretávajú rôzne náboženstvá, tak ako aj kultúry z celého mesta. Po tom, čo navštívime najstarší anglikánsky kostol v celej juhovýchodnej Ázii - Kostol sv. Juraja z 19. storočia, sa kocháme už o niečo farebnejším a zároveň najstarším chrámom na ostrove vôbec, založeného prvými čínskymi námorníkmi z ľudu Hoklo. Taoistický chrám nám natoľko učaruje, že potrebujeme uhasiť smäd. A hneď za rohom máme náš obľúbený stánok s ťahaným čajom.
To, čo obsahuje tento čaj, som už spomínala, ale tá najzaujímavejšia časť je jeho samotná výroba. Okrem toho, že sa uvarí silný čierny čaj - taký silný, aby sa jeho chuť po pridaní mlieka zmenila iba minimálne, sa pridá kondenzované mlieko podľa chuti a na záver rituálny krok v príprave Teh Tarik zahŕňa „ťahanie“ čaju medzi dvoma nádobami. Tento proces je pomalé prelievanie čaju z jednej nádoby do druhej. Dôležité je, aby sa to robilo vo výške, aby čaj mohol voľne padať a vzdušiť sa. Tento proces sa opakuje niekoľkokrát. Správne ťahanie čaju by malo vyzerať elegantne a ladne. Týmto sa získa hladká a jemná textúra, ako aj charakteristická pena na vrchu, ktorá je znakom dobrej a kvalitnej prípravy. Čaj sa podáva buď teplý alebo chladený v nie veľmi ekologickom balení, v sáčku so slamkou.
Dokonca sa každoročne konajú aj súťaže, kde sa hodnotí zručnosť „ťahania“ čaju, čo ukazuje vášeň a umenie, ktoré sú do prípravy tohto obľúbeného nápoja vložené.
Chuť samozrejme možno nie je pre každého lahodná, pretože je dosť špecifická, ale určite odporúčame ochutnať, pretože navštíviť Malajziu a nedopriať si Teh Tarik by bolo ako prísť o kus mixu tejto fascinujúcej kultúry. Takto povzbudená naša BUBO skupina pokračuje spoznávať uličky Georgetownu, pretože tu naše spoznávanie chrámov a kultúr nekončí.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Malajzia
- Hlásime sa z Malajzie -našej domoviny
- Opice na Borneu
- Kota Kinabalu - pláže
- Muškátový orech - streetfood v Malajzii
- Čínsky nový rok v Malajzii
- Kuala Lumpur Tower
- Liberica v Malajzii
- Streetart v Penangu
- Medveď malajský na Borneu
- Batu jaskyne pri Kuala Lumpur
- Čo ochutnať na trhoch v Penangu
- Orangutany na Borneu!
- Merdeka v Kuala Lumpur
- George Town, Penang
- Islam v Malajzii
- Ritz Carlton, Kuala Lumpur
- Orangutany v Malajzii
- Pouličné jedlo v Penangu
- Penang, skrytá perla Malajzie
- KK alebo Kota Kinabalu