Rieka Mekong je jednou z najmocnejších riek v Ázii. Je to 12. najdlhšia rieka sveta a preteká cez 6 krajín – Čínu, Barmu, Laos, Thajsko, Kambodžu a Vietnam. Vďaka neuveriteľne rozmanitému ekosystému je Mekong životnou krvou pre mnohé komunity v týchto oblastiach – poskytuje nielen jedlo, ale aj dopravný systém a turistický ruch. A patrí celkovo medzi najunikátnejšie rieky sveta.
V Kambodži Mekong vstupuje do krajiny na severovýchode, pri hraniciach s Laosom, v provincii Steung Treng. Odtiaľ tečie na juhozápad cez provincie Kratie, Kompong Cham a Kandal, kým sa stretne s riekou Tonle Sap v Phnom Penh. Odtiaľ sa Mekong opäť oddeľuje a tečie na juh do Vietnamu – mierne na východ od rieky Tonle Bassac – rozvodnej rieky spájajúcej Mekong a Tonle Sap.
Mekong prispieva k jedinečnému riečnemu systému Kambodže. V období sucha sa Tonle Sap vlieva do Mekongu, kde sa obe rieky stretávajú v hlavnom meste Phnom Penh. V období dažďov, keď sú vody Mekongu vysoké, objem vody tlačí tok z Tonle Sap späť na sever, obracia sezónny tok rieky a zaplavuje jazero Tonle Sap a okolité pláne. Toto zvrátenie toku tonleskej miazgy a súvisiace záplavy pomáhajú podporovať kambodžskú divokú zver, pestovanie ryže a dokonca aj stabilitu základov chrámu Angkor.
Mekong je naozaj erupcia divokej zveri. Táto oblasť je údajne jednou z najbohatších oblastí biodiverzity na svete, hneď po Amazonke. Odhaduje sa, že v subregióne Veľkého Mekongu žije 20 000 druhov rastlín, 430 cicavcov, 1 200 vtákov a 800 plazov a obojživelníkov a patrí k „najproduktívnejšej rieke sveta“ kvôli jej veľkému množstvu rýb.
Mnoho ľudí sa rozhodne preskúmať túto časť juhovýchodnej Ázie prostredníctvom plavby alebo plavby loďou po časti rieky Mekong. Je to fantastický spôsob, ako preskúmať úžasnú vidiecku krajinu v tejto oblasti a slúži ako alternatívny vstupný bod do obvyklých miest a chrámov. Pre tých, ktorí bojujú so svojimi morskými nohami, sú vrcholy Mekongu v Kambodži v Kratie, Kompong Cham a Phnom Penh. Presvedčte sa o tom na zájazde do Kambodže.
Rieka Mekong je ťažko splavná kvôli vysokému počtu vodopádov a perejí pozdĺž jej dĺžky. Napriek tomu sa cez Mekong uskutočňuje veľké množstvo obchodov na úsekoch, na ktorých sa dá ľahko pohybovať. Väčšina vodného obchodu v Kambodži sa uskutočňuje s Vietnamom a nový hlbokomorský prístav, ktorý bol otvorený vo vietnamskom Cai Mep v roku 2009, výrazne prispel k zvýšeniu dopravy a príležitostí v regióne.
Ako taký dôležitý zdroj vody a potravy má Mekong samozrejme svoj spravodlivý podiel na kontroverziách. Pozdĺž rieky je veľa vodných elektrární a ďalšie sa plánujú do budúcnosti. Problémom je aj nadmerný rybolov a pytliactvo, ako aj odlesňovanie v blízkosti a nárast obchodu a priemyslu. Nie je dobre pochopené, aký dlhodobý účinok týchto problémov pravdepodobne bude mať na krehké ekosystémy, a celý rad environmentálnych organizácií vedie kampaň za dôkladnejšie hodnotenia vplyvu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Kambodža
- Múzeum genocídy S-21 alebo Tuol Sleng, Phnom Penh
- Jazero Tonle Sap - legenda
- Magna na Slovensku, Pagna v Kambodži - BUBO charita
- Bayon - chrám Angkoru, nie Hyundai!
- Ta Prohm kráľovský chrám - Angelina Jolie v Angkore
- Beng Mealea UNESCO - neturistické srdce Angkoru
- Nový rok v Kambodži - Chol Chnam Thmey
- Výlet na jazere Tonle Sap
- Angkor Wat - východ slnka - zaujímavosti
- Najkrajšie pamiatky sveta – Najlepšie zážitky z Barmy, Laosu a Kambodže
- Phnom Penh - tipy a triky na večernú zábavu
- Ako sa dostať z Phnom Penhu do Siem Reapu
- Najlepší hotel v Phnom Penhe: ultraluxusný Rosewood Phnom Penh
- Kambodža s deťmi, tipy a triky - top destinácia pre rodiny
- Pobyt v prírode a treking v Kambodži - džungľa v Cardamom mountains
- Najlepší plážový hotel v Kambodži - Six Senses Krabey Island
- Ta Keo,váš privátny chrám v Angkor Wate
- Ako jazdiť na tuk tuku po Angkor Wate
- Čo treba v Kambodži ochutnať: tipy a triky
- Červení Kméri a ich brutálny teror