Namíbia je obrovská krajina, je skoro 17x väčšia ako Slovensko. A pritom vodné toky pokrývajú iba 1% z celého územia. My z BUBO túto krajinu milujeme a s radosťou sa sem vždy vraciame hlavne vďaka rôznorodosti prírody a láskavosti domácich. Aj preto máme naprieč Namíbiu viacero itinerárov.
Počasie je tu vhodné na návštevu a spoznávanie počas celého roka. Suché zimné obdobie alebo daždivé letné, každé ponúka iné zážitky. Nachádzame sa na južnej pologuli, takže ročné obdobia sú tu naopak ako u nás v Európe.
V krajine sa aktuálne nachádza 24 národných parkov a 1 prímorská chránená oblasť. Z toho 22 parkov je štátnych a 2 sú v osobnom vlastníctve. Odlišné podmienky v každom regióne krajiny priniesli so sebou aj rôzne endemické druhy rastlín, vtákov cicavcov a plazov, ktoré tu môžeme vidieť.
Prvý zákon na ochranu rastlinného druhu - národnej rastliny, Welwitchia Mirabilis bol uzákonený v roku 1916. Prvá podrobná vyhláška na ochranu zveri bola vydaná v roku 1921. Samozrejme od týchto prvých vyhlášok vzniklo ešte mnoho iných, ktoré sa stále zlepšovali a postupne sa adaptovali k dodržiavaniu.
Prvé prírodné rezervácie boli vyhlásené už v roku 1907 počas nemeckej kolonizácie. Patrili medzi najstaršie a najväčšie parky na svete. Samozrejme časom sa všetko menilo a napríklad NP Etosha prišiel o veľkú časť územia. Ale, park Namib-Naukluft zväčšoval svoje územie až sa z neho stal najväčší park v Namíbii. Iba pre zaujímavosť, tento park je veľký ako Slovensko.
Za posledných 70 rokov vznikalo aj pod juhoafrickou administratívou mnoho chránených území, ktoré sa stále rozrastajú aj po dosiahnutí nezávislosti krajiny. Posledným vyhláseným štátnym parkom je Národný park Dorob, z roku 2010.
Skoro okolo každého parku existuje takzvaná ochranná rezervácia Spoločenstva, ktorá vytvára akýsi koridor pre voľne žijúce zvieratá. Nie všetky parky sú oplotené, príroda nepozná ploty.
Prírodné parky Namíbie neexistujú iba pre potešenie z cestovania, ale hlavne pre zachovanie originálneho prírodného bohatstva fauny a flóry. Úspešný prístup domácich obyvateľov vedie k rozsiahlej obnove voľne žijúcich živočíchov a obnove životného prostredia. Napríklad populácia slonov od získania nezávislosti (v roku 1990) sa viac ako strojnásobila, predpokladá sa, že tu žije aktuálne cez 24 000 zvierat. Biele nosorožce boli znovu nasadené do parkov po tom, čo boli v 50. rokoch 19. storočia nadmerne vystrieľané. To je len malá ochutnávka z toho, aké zvieratá sa podarilo vrátiť žiť späť do ich prirodzeného prostredia.
Okrem toho, že sa do parkov chodí na fotografické safari, sú navštevované aj rôznymi výskumníkmi, ktorí sledujú zver a to, ako sa správa. Preto je celkom jednoduché vidieť, že niektoré zvieratá majú na krku sledovací obojok, alebo vtáky majú farebné štítky.
Počas našich ciest Namíbiou prechádzame rôznymi parkami. Každý park ma vstupnú bránu, kde treba zapísať vstup a výstup, a počas presunu v parku dodržiavať určité pravidlá, ako je napríklad nevystupovať z auta na neoznačených miestach. Väčšina parkov sa otvára s východom slnka a zatvára so západom slnka - vtedy treba byť už vonku z parku. Pri každom vstupe do parku sú vypísané všetky pravidlá.
Sú parky, ktoré môžeme navštíviť sami na našom aute, alebo niekedy je park vyhradený iba pre vozidla 4x4 a s miestnym rangerom. To je super využiť, keďže ranger pozná zvieratá, ktoré v parku žijú a väčšinou sú teritoriálne, takže sa pohybujú vo svojom území, ktoré ranger vie, kde je.
My na safari v Namíbii chodíme do Národného parku Etosha a tým, že prechádzame z južnej strany na východ, prechádzame parkom na našich vlastných autách. Naši sprievodcovia park veľmi dobre poznajú a zavezú vás vždy na napájadlá, kde máme možnosť vidieť niekedy aj veľké stáda zvierat a ich spolužitie. Boli ste už na safari s BUBO ?
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Namíbia
- Namíbski Himbovia
- Damarovia - krováci z Namíbie
- Žirafa trpaslík z Namíbie
- Adrenalín na najstaršej púšti sveta, Namib
- Sossusvlei
- Uškatce v Cape Cross
- Kŕmenie gepardov v Namíbii
- Smrad z uškatcov
- Meteorit Hoba
- Kolónia uškatcov v Cape Cross
- Nádherné ženy kmeňa Himba
- Mŕtvy strom v Deadvlei
- Najstaršia púšť sveta, Namib
- Havária kvôli turistom v Namíbii
- Perfektné hotely v Afrike - referencia
- Vinice v Namíbii
- Krásy Namíbie
- Deň nezávislosti v Namíbii
- Zdolaná piesková duna v Namíbii
- Big Daddy a zelená Namíbia