Ninive na druhý raz

Ninive na druhý raz

Niniveh bolo hlavným mestom Novo- Asýrskej ríše. Je dokázané, že bolo obývané ľuďmi už od roku 6 000 p.n.l. V 7 storočí p.n.l išlo zrejme o najväčšie mesto sveta, ktoré bolo veľmi kultivované a vyspelé vo všetkých oblastiach. Ninive bol môj sen. Možno preto, že kvôli nájdenej knižnici (hlinené doštičky a klinové písmo) máme o Ninive toľko informácií. Možno preto, že Niniveh je spomenuté v Starom zákone, a teda v Biblii, a je teda tak veľmi známe. Ninive bolo zasvätené bohyni Ištar, a Nina je jedno meno tejto bohyne niekedy nazývaná aj Inana. Žil tu prorok Jonáš, ktorý skončil na 3 dni v bruchu veľryby. Prastaré Ninive je hneď oproti nášmu hotelu. Večer sme sedeli krížom cez cestu a jedli ryby (bohyňa Nina sa zobrazovala ako ryba - z blízkeho Tigrisu) a horúci chleba priamo z pece, no ani nás nenapadlo, že tie haldy hliny sú vlastne preslávené múry bájneho mesta, ktoré sú až 12 km dlhé. Teraz ráno prichádzame popri rieke Khosr, ktorá sa práve tu v Ninive vlieva do Tigrisu a takto prirodzene ohraničuje hranice mesta. Khosr tiekla stredom Ninive no dnes sa na druhú stranu dostať nedá, Nemci tam jednak robia vykopávky a neželajú si prítomnosť turistov, a jednak, a to je podľa mňa dôležitejšie, je tu hrobka Jonáša a prítomnosť nevercov si neželajú moslimovia. Na jar roku 2012 som sa do Ninive chcel dostať a prešiel som z Erbiliu cez kontrolné check point Pešmarga, uniform vojakov vystriedala kaki, čierna farba, a ja som bol na území “ federálneho Iraku” a mieril som smerom k Mosulu. No zrazu prišiel ďalší check point a zastavili nás. Môj kurdský sprievodca začal byť riadne nervózny; “Lubo, tu ťa títo vojaci predajú Islamistom, im nemôžeš veriť”, a vojaci volali do centra a to neodpovedalo a atmosféra začala každých 15 minút hustnúť a začalo to byť neúnosné.. a tak som sa pred 10 rokmi do Ninive nedostal. Môj cestovateľský cit vytvorený za dlhé roky extenzívneho cestovania mi hovoril, aby som sa stiahol… O to viac som to teraz chcel vidieť. A možno preto som tak sklamaný. Múry Ninive, o ktorých píše Biblia, ISIS zničil. Prichádzame s riaditeľom moselského múzea, ktorý má titul z miestnej univerzity, ako aj z univerzity v Delaware, a ktorý nám hrdo ukazuje Senašeribov palác (Sinacherib). Kopy hliny s nádherným mramorovým opláštením. Teda, muselo to byť nádherné aspoň z toho, čo dole z opláštenia ostalo. No Daeš zničil aj tieto reliéfy. Čo to boli za ľudia, vymetenci, davová psychóza. Toto je skutočne smutné. Senašerib vládol od roku 704 do 681 p.n.l, v roku 689 p.n.l. sa spojil s Egypťanmi a dobyl Babylon, ktorý spustošil. Zabil ho jeho syn. No ľud túto vraždu neprijal a syn musel utiecť niekam na sever do hôr Urartu (smerom k Araratu). Mnohí vedci sa dnes domnievajú, že jeden zo starovekých divov sveta “Semiraminidine záhrady” boli nie v Babylone, ale práve tu v Niniveh. Ninive je dnes stále slušným cestovateľským skalpom! Foto: stojím s ochrankou v Ninive nad presláveným Śenaseribovým palácom


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
E

Ázia  

Irak


náročnosť

11 dní

Trvanie

6249 9614€
E

Ázia  

Irak


náročnosť

11 dní

Trvanie

5194 7990€
Bezpečnosť v cestovaní 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2024

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly a rituály Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: