Panteón bol najstarší kostol Ríma, ale to nie je pravda. Začiatkom 17. storočia po úprave pápeža Urbana VIII. boli dokonca po stranách fasády pridané dve zvonice. Rimania sa im veľmi vysmievali a prezývali ich „oslie uši“, až kým ich koncom 19. storočia nakoniec neodstránili. A urobili dobre. Panteón je najstaršou samostatne stojacou budovou, ktorá sa používa do dnešných dní. Nič staršieho a funkčnejšieho na našej planéte nenájdete. Teda nájdete, v blogu Najstaršie pamiatky sveta, ale už žiadna iná budova sa dnes denne nevyužíva, ako Panteón. Panteón je úžasný a ja si pamätám, aký som bol nadšený... ľahol som si na lavičku a vychutnával si symetrickú kruhovú architektúru. Panteón mal najväčšiu kupolu na svete po dobu viac ako 1300 rokov, kým Filippo Brunelleschi nepostavil svoj Duomo vo Florencii. Slávna kupola Hagia Sofia v dnešnom Istanbule má priemer kupoly 31.7 m. Panteón 43.2 m. Panteón je najkrajší v noci a keď v Ríme prší a dážď prúdi dovnútra budovy cez „okulus“ široký 9.1 m, a vôbec to nevadí. Normálne si to nevšimnete, ale podlaha je zakrivená a voda steká k okrajom a odteká do „neviditeľných“ odtokov.
O geniálnom tvare Panteónu hovorí aj fakt, že jeho výška aj šírka sú 43,2 m, čo znamená, že dovnútra chrámu by sa zmestila dokonalá guľa.
Vo vnútri chrámu nájdete hrobku renesančného maliara Rafaela a oboch prvých kráľov Talianska Vittorio Emanuele II (1. kráľ Talianska) a Umberto I. Umbertova žena, kráľovná Margarita je dnes svetovo známa, lebo práve podľa nej v Neapole pomenovali známu pizzu – Pizza Margarita.
Pôvodný Panteón postavil Marcus Agripa v roku 27 p.n.l, ale tento, čo dnes vidíte, je od cisára Hadriána. Pôvodne to bol pohanský chrám, ktorý v roku 608 za pápeža Bonifáca IV. zmenili na kostol. Panteón prežil všeličo, aj rabovanie barbarov. V roku 1631 pápež Urban VIII., Barberini, odobral bronz z vnútornej strany portika, aby vyrobil delá pre Anjelský hrad, čo dalo podnet na výrok "Čo barbari nezvládli, dokonal Barberini."
Vstup dovnútra je zdarma a o Ríme zdarma píšem v ďalšom blogu pre vášnivých cestovateľov.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Taliansko
- Siena - najkrajšie Toskánsko
- Limoncello na ostrove Capri
- Michelangelo a Dávid
- Taliansky Janov
- Posledná večera v Miláne a Leonardo da Vinci
- Cortina d´Ampezzo - stredisko Dolomitov
- Milánsky Dóm
- Luxusný hotel juhu Talianska- Masseria
- Alberobello -čo vidieť v Apúlii
- Najlepší chlieb na svete
- Údolie Itria - Apúlia
- Medzinárodný festival snehových sôch
- Južné Tirolsko - svadba
- Festival vo Fanove
- Sviatok Sant’Antonio Abate
- Lecce – čo vidieť v Apúlii
- Pamiatky Florencie
- Cucina Povera – zdravé jedlo chudobných
- Budúcnosť kulinárstva je v ekológii
- Bari – rady, informácie, a čo vidieť