Paramaribo a Nový Amsterdam

Paramaribo a Nový Amsterdam bezpečná expedícia z dielne BUBO

A sme v Suriname. Preplavili sme sa cez širokú rieku Marooni na člne, ktorý by u nás na Dunaj nepustili, na breh nás vytiahol kúpajúci sa černoch a vstúpili sme do Holandskej Guyany. S Európskou úniou sme sa rozlúčili v druhom najväčšom meste Francúzskej Guyany St. Laurent du Maroni, pozreli si prijímací tábor pre trestancov, naposledy spomenuli na Dreyfusa a Motýľa a sme preč. Surinam je celkom iný. Je až neskutočne, aký minimálny kontakt majú dve krajiny, ktoré sú si tak blízko. Jazdí sa vľavo, kreoli ustúpili Indom a Indonezanom, no naďalej objavujeme krajiny, o ktorých sa vie tak malo. Na hranici sa nás surinamský colník pýta, či sme vojaci. Dnes na recepcii zasa, že prečo sme z takej diaľky prišli práve sem. Prečo... Paramaribo je neskutočne. Drevené holandské domčeky a medzi nimi atmosféra, ktorá chvíľami pripomína Javu, inokedy Kalkatu a potom zasa africký trh. Najmenší štát Južnej Ameriky, jediný nezávislý štát na západnej pologuli, kde sa hovorí po holandský. Štát, kde majú svoj pôvod Ruud Gullit aj Frank Rijkaard. Bývame priamo na nábreží Waterkant, vyjdeme z hotela doľava a sme na Námestí nezávislosti (Onafhankelijksplein) pred prezidentským palácom a parlamentom. K palmovému sadu, kam sa chodili prechádzať najbohatší plantážnici, to máme pár krokov. Pevnosť Zeelandia, kde Angličania začiatkom 17. storočia mesto založili a kde surinamský diktátor Desí Bouterse v decembri 1982 nechal zavraždiť trinásť opozičných novinárov a právnikov, máme cez ulicu. Užívame si mesto s celkom inou atmosférou ako susedné Cayenne a rozmýšľame, komu Paramaribo pripomína čo z toho, čo videl doteraz. Nikto to zatiaľ nedokázal pomenovať. Dnes ráno sme si prešli krásnu mughalskú mešitu (podiel moslimov je v Suriname najvyšší v Novom svete), ktorá sa delí o parkovisko so synagógou. Na miestnom trhu pri rieke sme skoro nakúpili holuby do polievky, no neodolali rambutanom. Potom loďou cez rieku Surinam do mestečka Nový Amsterdam s pevnosťou, ktorá kedysi chránila majetok bohatých plantážnikov. Ak v Paramaribe máte pocit, že čakáte dlho na autobus, stačí mať číslo na vodiča autobusu MHD. Zavoláte mu, jeden spoj paramaribcom vynech a šofér vyrazí po vás. Geniálne. Zajtra ráno vyrážame do dažďového pralesa. Čaká nás Brownsberg a centrálny Surinam. Táto krajina nás baví. Pozdravujeme domov, oslavu narodenín zapíjame surinamským rumom a všetci sa máme dobre. Ozveme sa zas.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

13 dní

Trvanie

5410
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

9 dní

Trvanie

4560
Najexotickejší ľudia sveta 2025
Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2025

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania
Paramaribo – v hlavnom meste holandskej Guyany
Paramaribo

Paramaribo Paramaribo – v hlavnom meste holandskej Guyany

Prejdime sa najmenej turistickými krajinami Južnej Ameriky. Na severnom pobreží juhoamerického kontinentu v oblasti Guyanskej vysočiny sa…

Ivana Tomášová 14 min. čítania
Prečo cestovať do Surinamu?
Blog

Blog Prečo cestovať do Surinamu?

Celý svet chodí na pláže Ria, za pamiatkami Inkov v Peru či do dokonalej prírody Patagónie? Prečo si však pre nabliižšiu dovolenku vybrať Surinam?

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: