Sahul je spoločné označenie prehistorického kontinentu, ktorý v období starších štvrtohôr (pleistocénu), zhruba pred 2 miliónmi rokov, tvorili Austrália, Tasmánia, Nová Guinea, Timor a niektoré ďalšie menšie ostrovy. Spájala ich súš na mieste terajších pobrežných šelfov, okrem iného na mieste dnešného Arafurského a Timorského mora.
V dobe svojej najväčšej rozlohy, keď bola hladina oceánov najnižšia, mal Sahul rozlohu zhruba 10 600 000 km². Vedci predpokladajú, že v danom období, počas doby ľadovej mohla byť hladina svetových oceánov nižšia o takmer 150 metrov ako je tomu dnes. Dnes Bassov prieliv, ktorý oddeľuje Austráliu a ostrov Tasmánia, dosahuje maximálnu hĺbku 128 metrov a vďaka tomu bol pred miliónmi rokov obyčajnou nížinou, ktorú ste mohli takpovediac prejsť suchou nohou.
Nižšia hladina oceánov bol kľúčový faktor pri osídlovaní územia dnešnej Austrálie a Oceánie. Pôvodní obyvatelia Austrálie a Oceánie (Aborigéni) doputovali do svojej vlasti z Afriky pred zhruba 72 000 rokmi. Následné dvihnutie hladiny oceánov sposôbilo, že sa Sahul zmenil na niekoľko samostatných izolovaných ostrovov - tak, ako je tomu dnes. Zatiaľ čo sa na iných miestach planéty civilizácie vyvíjali, miešali a ovplyvňovali, Aborigéni sa stali pravdepodobne najstaršou pôvodnou civilizáciou sveta, ktorá sa nezmiešala s inými etnikami a ktorú môžeme priradiť k určitému konkrétnemu miestu sveta.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Austrália a Oceánia
- Suva – hlavné mesto Fidži
- Nan Madol - ide o najvýznamnejšiu pamiatku Oceánie?
- Počasie na Nauru
- Milky Way na Palau
- Čo robiť na Bora Bora
- Život na ostrove Moorea
- Shave ice na Havaji
- Kult vtáčieho muža
- Štefánik na súostroví Tonga
- Rugby - národný šport v Tonge
- Sky Tower v Aucklande
- Alice Springs - mesto v srdci Austrálie
- Tasmánsky diabol
- Najvyššia vyhliadka v Sydney
- Ostrovy Novej Kaledónie
- Kmeň Huli
- Toa Maru – japonský vrak pri Šalamúnových ostrovoch
- Bitka o Guadalcanal
- Tip na hotel - The Westin Guam Resort
- Najväčší atol na svete