Príchod pôvodných obyvateľov na Havaj

Príchod pôvodných obyvateľov na Havaj

Na začiatku kresťanskej éry, pred 2000 rokmi, čo je relatívne krátky čas, sa silní ľudia z východnej Ázie milujúci more s ich typicky opálenou pokožkou presťahovali na indonézske súostrovie. Odtiaľ sa plavili až do Južného Pacifiku. Krátko sa usadili na Fidži, potom migrovali na Samou, odkiaľ sa údajne usadili aj na Novom Zélande, Tahiti, Markézach. Neskôr podnikli plavby, ktoré ich priviedli na sever cez prázdne moria až na Havaj.

V šiestom storočí nášho letopočtu sa usadili na Havajských ostrovoch, kde zostali pomerne neznámi asi päť storočí. Asi až do roku 1000 n. l. na Havajských ostrovoch päť alebo šesť generácii domorodcov udržiavali aktívny styk s ostrovmi na juhu, najmä s Tahiti.

Nikto nevie, kde pristáli prví obyvatelia, ani legendárny polynézsky bádateľ Menehune. Existuje však domnienka, že druhá vlna ostrovanov Ali’i  sa doplavila do južnej časti Big Islandu, zatiaľ čo ďalšie kmene prišli na sever, do údolia Wapio na Havaji. Vraj na Maui sa ľudia pochádzajúci z dnešnej Francúzskej Polynézie usadili na záveternej strane pozdĺž južného pobrežia. Túto domnienku potvrdzuje aj názov v oblasti starovekých ruín zvanej Kahiki-nui.

Na ostrov Hawaii (Big Island) dorazila línia bojovníkov a náčelníkov božského pôvodu pochádzajúcich z Tahiti a svojimi tancami a spevmi oslavovali svoje bojové víťazstvá. Toto sú úplne prvé záznamy, ktoré sú o obyvateľoch Havajských ostrovov. Nemali písmo, teda o prvých kmeňoch neexistujú žiadne písomné dôkazy.

Počas prvého a druhého storočia sa spojenie so vzdialenými južnými oblasťami udržiavalo pomocou veľkých polynézskych plachetníc. Tie boli niekedy dlhé vyše 30 metrov s dvojitým trupom a veľkými plošinami s prístreškom. Dokázalo sa na nich plaviť okolo 60 až 80 ľudí so všetkým vybavením, zásobami na plavby dlhé cez 3000 kilometrov bez pristátia. Počas migrácie si vyvinuli vysokú technickú zručnosť v stavbe lodí a boli dokonalí v navigácií. Orientovali sa v šírych oceánoch prostredníctvom migračných ciest vtákov, rýb či hviezdnej oblohy.

Polynézania sa usadili v oblasti, ktorá siaha od Nového Zélandu, cez Veľkonočný ostrov až po Havaj, čo je známe pod názvom Polynézsky trojuholník, preto aj dnešní potomkovia pôvodných obyvateľov z týchto oblastí majú rovnaké črty, kultúru, či tradície. Preto najmä na Oahu existuje viacero centier, kde si pri dobrej tradičnej večeri môžete vychutnať a úžasné vystúpenia z rôznych lokalít Polynézie.

K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA)

30.04. → 14.05. +21 termínov

náročnosť

15 dní

Trvanie

3648 5790€
K

Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Francúzska Polynézia, Tahiti, Spojené štáty americké (USA)


náročnosť

18 dní

Trvanie

7102 8990€
E

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

12 dní

Trvanie

4900
Los Angeles - po stopách hviezd v meste anjelov
Los Angeles

Los Angeles Los Angeles - po stopách hviezd v meste anjelov

Mesto luxusu a neuveriteľného bohatstva, kde sa človek môže stať celebritou doslova za noc. Mesto, ktoré ste videli hrať ako jednu z „postáv“ v…

Veronika Hulíková 30 min. čítania
TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom

Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky

Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine:

USA