Pytliactvo nosorožcov je na stole dlhodobý problém, ale odzrkadlenie sa ľudskej zloby prinieslo veľkú krízu v roku 2008 s rastúcim počtom zabitých nosorožcov pre ich roh čo trvalo v celej Afrike až do roku 2015. Odpílením rohu z nosorožca a vytvorenie práškovej formy umožňuje vytvárať základ pre afrodiziakum.
V Juhoafrickej republike sa nachádza väčšina svetových nosorožcov. Bola označovanou krajinou najviac zasiahnutou pytliactvom pričom v rokoch 2013 až 2017 bolo ročne zabitých viac ako 1 000 nosorožcov. V rokoch 2022/2023 bolo v Juhoafrickej republike zabitých niečo cez 400 nosorožcov, čo ukazuje pokles porovnaní s predchádzajúcim rokom. Hoci ide stále o pokles, vzhľadom na to sa v krajine každých 20 hodín zabije nosorožec.
Prvýkrát klesajúce čísla zabitých nosorožcov boli spôsobené dopadom pandémie Covid-19. Keďže na celom svete platili blokády a najmä zákony o zákaze vychádzania v Južnej Afrike, pre pytliakov by bolo oveľa ťažšie dostať sa do rezervácie, kde by zabili nosorožca a potom prepašovali jeho roh z krajiny. Keď sa tieto obmedzenia začali rušiť, pytliacke skupiny začali znovu hľadať nosorožce, čo spôsobilo opätovný nárast pytliactva od roku 2020 o 13 %. Pytliacke gangy teraz presunuli svoju pozornosť preč z veľkých národných parkov do menších provinčných parkov v iných oblastiach.
Krugerov národný park vďaka svojej obrovskej rozlohe, významnej populácii nosorožcov a hranici s Mozambikom, ktorá sa často využívala ako obchodná trasa, bol tvrdo zasiahnutý od začiatku pytliackej krízy z roku 2008. Kruger neustále trpel veľkými stratami a tak už niekoľko rokov vláda a medzinárodní darcovia smerujú financovanie na zabezpečenie parku.
Súčasná kríza pytliactva sa v skutočnosti začala v Zimbabwe, kde zlá sociálno-ekonomická a politická klíma uľahčila pytliactvo nosorožcov. Okolo roku 2013 sa juhoafrická kríza rozšírila aj do ďalších krajín Afriky ako Keňa, ktorá bola prvýkrát veľmi tvrdo zasiahnutá. V roku 2015 takisto utrpeli straty Zimbabwe aj Namíbia, ktorá stratila 80 nosorožcov v dôsledku pytliactva. Pre Afriku ako celok je celkový počet ulovených nosorožcov z roku 2015 najvyšší za posledné dve desaťročia.
Mohli by vás zaujímať blogy:
- Kde najlepšie pozorovať zvieratá?
- Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024
- Veľký prehľad afrického safari
Tipy a zážitky - Juhoafrická republika
- Krugerov národný park
- Stolová hora v Kapskom Meste
- Žralok belasý - Great white
- Kúpanie na Myse dobrej nádeje
- Novodobý Shaka Zulu zomrel
- Tri krajiny južnej Afriky
- Pavián čakma
- Na safari v Krugeri
- Big 5 v najstaršom parku Afriky
- Mys búrok
- St Lucia a pobrežný národný park
- Kapské Mesto - najkrajšie mesto na svete
- To najlepšie z juhu Afriky
- Blyde river - jeden z NAJ kaňonov sveta
- Výhľad zo Stolovej hory
- Groot Constantia - párovanie vína a čokolády
- Kruger - nejstarší park Afriky
- Príroda Juhoafrickej republiky
- Gansbaai - na rande so žralokom
- Pes hyenovitý - lov v priamom prenose