Viete kde v Európe môžete nájsť najväčších chovateľov sobov? Hľadať by ste mali začať za polárnym kruhom v oblasti, ktorá sa prezýva Laponsko. Za týmto názvom sa ukrýva severná oblasť škandinávskych krajín - Nórska, Švédska a Fínska, no mali by sme k nej pridať aj oblasť polostrova Kola, kde okrem najväčšieho mesta za polárnym kruhom Murmansk nájdete aj časť skupiny najväčších chovateľov sobov v Európe. Sú nimi Sámovia, ktorí v týchto oblastiach žijú po dlhé generácie. Nevolajte ich však “Laponci", lebo ich urazíte.
Je január a my sa nachádzame v najväčšom nórskom meste za polárnym kruhom - Tromso. Na dnešný večer sme si pre našich klientov pripravili špeciálny program. Opúšťame mesto a zasneženou tmavou krajinou sa vydávame k jedným z tradičných sámskych chovateľov sobov. Na pláne máme stráviť príjemný večer spoznávaním ich kultúry, kŕmenia sobov a užiť si jazdu na saniach so sobím záprahom. Prichádzame na miesto, kde nás s úsmevom víta Peer, ktorí je už niekoľkou generáciou chovateľov sobov. Inak by tomu ani nemohlo byť, pretože v Nórsku si len tak soby nekúpite. Chovať ich môžu iba Sámovia a to vtedy, ak mali nie viac ako o generáciu do zadu chovateľa sobov s licenciou na túto činnosť v rodine. Každá sámska rodina, ktorá chová tieto zvieratá, má aj špeciálnu značku, ktorá sa vyrezáva sobom tradičným sámskym nožíkom na špičku ucha. Peer na tejto farme momentálne chová približne 200 sobov. Po tom, čo sa obliekame do teplých kombinéz, sa presúvame k dlhému sobiemu záprahu, ktorým sa budeme najbližšiu polhodinu voziť po zasneženej krajine. Jednotlivé sane sú za seba naviazané, pričom z prednej strany sú na “preskačku” po každom boku zapriahnuté soby, ktoré tento sobí vláčik ťahajú. Celý tento záprah je vedený hlavným sobom. Po tom, čo si sadneme do sobích kožušín, sa prikrývame dekou. Husto sneží a my sa vydávame do neznáma, ako keď celé dni putujú Sámovia, ktorí sa so svojim dobytkom musia v určitých obdobiach presúvať z jedných pastvín na druhé.
Po tomto zážitku nasleduje kŕmenie sobov. Príjemná aktivita, pri ktorej tieto zvieratá bližšie spoznávame. Každý od Peera dostávame kýblik s potravou a postupne sa dostávame cez toto veľké stádo. Po tom, čo sme nakŕmili sobov, je na čase sa ísť trochu zohriať, a tak sa presúvame do moderného “lavú”, ktorý pripomína tradičný sámsky príbytok, no dnes už je prispôsobený na moderný život. Tu nám Peer rozpráva zaujímavosti zo života jeho predkov, až po súčasný život Sámov v Nórsku. Okrem teplých nápojov si pochutnávame aj na tradičnom sámskom pokrme, ktorý sa volá Bidos. Ten by sme mohli označiť ako sámsky guláš. Jeho základnými ingredienciami sú sobie mäso, zemiaky a mrkva.
Posilnení a plní zážitkov sa po príjemnom večeri vraciame späť do Tromso, ktoré je svelou zákľadňou našich zimných aktivít. Už teraz sa tešíme na ďaľší deň plný zážitkov.
Celú prehliadku Tromso nájdete tu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Polárne oblasti
- Podpora ľudových tradícií Nórska
- Elektrický katamarán v Nórsku
- Elektrické trajekty v Nórsku
- Elektromobilita v Nórsku
- Elektro skútre na Špicbergoch
- Prečo ísť s deťmi za polárny kruh
- Túra na Sarkofagen
- Ekológia a životné prostredie na Špicbergoch
- Podpora drobných spoločností za polárnym kruhom
- Island - lov veľrýb
- Heroic Age of Antarctic Exploration
- Ostrovy, kde je zakázané zomrieť aj sa narodiť
- Luxusný hotel v Reykjavíku
- Dettifoss
- Ako chutí Island
- Reinebringen - krásne Lofoty, Nórsko
- Ľadovec Denali, Aljaška
- Seward na Kenaiskom polostrove na Aljaške
- Zvieratá na Aljaške a v Yukone
- Grónske ľadovce