Po stáročia ľudia klepali na borovice a extrahovali z nich živicu. V jednej španielskej provincii však miestni veria, že táto prastará prax by mohla zachrániť vidiecke mestá a zároveň pomôcť planéte.
Región Castilla y León, ktorý sa rozprestiera severne od Madridu, je mozaikou rozsiahlych pohorí, vysokých náhorných plošín a stredovekých miest. Zatiaľ čo väčšina návštevníkov prichádza obdivovať hrady Castillo, ktoré prepožičiavajú regiónu jeho meno, uprostred pohorí Tierra de Pinares a Sierra de Gredos, sa rozprestiera hustý, 400 000 hektárov chránený les voňavých borovíc zo živice. Táto zalesnená hranica je chránená pred horúcim španielskym slnkom a lemovaná chodníkmi a je obľúbenou turistickou destináciou pre miestnych obyvateľov a turistov. A ak sem zavítate v správnom ročnom období a budete mať trochu štastia, možno uvidíte robotníkov prikrčených pri kmeňoch stromov, ktorí pokračujú v stáročnej tradícii zbierania „tekutého zlata“ borovice.
Borovicová živica bola používaná rôznymi civilizáciami už tisíce rokov. V Španielsku a vo veľkej časti Stredozemného mora sa okrem iného používala na tesnenie lodí, liečenie popálenín a zapaľovanie fakieľ. Ale podľa profesora z oddelenia lesného inžinierstva na Madridskej polytechnickej univerzite, až v 19. a 20. storočí sa ťažba borovicovej živice stala v regióne Castilla y León skutočne ziskovou.
Keďže technológia a industrializácia v polovici 19. storočia pomohli premeniť hustú mliečnu šťavu na plasty, laky, lepidlá, pneumatiky, gumu, terpentín a dokonca aj potravinárske prísady, majitelia hustých lesov Pinus pinaster v Castilla y León videli príležitosť. Čoskoro sa robotníci pustili do kôry živicových borovíc v celom regióne, aby získali cennú šťavu. Tento časovo náročný proces zažíva v poslednom desaťročí znovuzrodenie.
Napriek tomu, že proces extrakcie zostal prakticky nezmenený od začiatku priemyslu, súčasní výrobcovia živíc vyvinuli efektívnejšie a ergonomickejšie nástroje, ako aj chemické produkty, ktoré stimulujú sekréciu živice. V dôsledku toho sa výrazne zlepšili výnosy a produktivita. Zatiaľ čo sa pracovníci v minulosti zameriavali na extrakciu stromov vysoko agresívnymi metódami, kedy dochádzalo k jeho úplnemu zničeniu, odvtedy došlo k posunu, ktorý minimalizuje počet rezov do kôry a znižuje poškodenie stromu.
Prečítajte si viac v našom blogu o Barcelone.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Španielsko
- Vegetariánska vlna v krajine Choriza!
- Španielsko viac nechce býčie zápasy
- Barcelona - Sagrada Familia
- Španielske tapas
- Sevilla - brána do Nového sveta
- Córdoba - mesto učencov v Andalúzii
- Španielska corrida
- Granada - výstup na Pico Veleta
- Paella - chuť Španielska
- Las Setas de Sevilla - obrie huby v strede mesta
- Kde si dať v Španielsku najlepšie tapas?
- Olympijský štadión v Barcelone
- Olympijský areál v Barcelone
- Albaicín - najkrajšia štvrť Granady
- Alcázar v Seville a Hra o tróny
- Najväčšia gotická katedrála sveta v Seville
- Torre Campanario - najkrajší výhľad na Córdobu
- Mešita - katedrála v Córdobe
- Destinácia gurmánov - Španielsko
- Gotická štvrť Barcelony