Čína má okrem 23 štandardných provincií aj ďalších 11 provincií, ktoré sú však špecifické. Patria sem 4 mestské provincie, 5 autonómnych provincií a 2 špeciálne administratívne regióny.
Mestské provincie
Tento typ provincií sú de facto municipality, ktorých správa spadá priamo pod čínsku vládu. Zaraďujeme sem 4 z najväčších mestských oblastí v celej Číne.
Peking – hlavné mesto, ktoré má dnes asi 22 miliónov obyvateľov. Peking je hlavným mestom už približne 800 rokov a jeho historická významnosť sa rovná iba máloktorému miestu v Číne. Vystriedali sa tu tri dynastie, Yuan, Ming a aj posledná dynastia Qing, ktorá bola zvrhnutá a vznikla Čínska republika. Práve súčasný štátny formát, Čínska ľudová republika, vznikla v Pekingu 1. októbra 1949 a odvtedy je sídlom vládnucej, komunistickej strany. Peking sa po olympiáde v 2008 transformoval a dnes sa z neho stáva okrem politického, aj ekonomické centrum krajiny.
Šanghaj – najľudnatejšie mesto Číny s 29 miliónmi obyvateľov je ekonomických centrom krajiny. Mesto s výraznou európskou stopou, ktorá pochádza najmä z 19. storočia. Neďaleko sa nachádza delta rieky Yangtze, na ktorej sa nachádza najväčší prístav sveta. Šanghaj je aj najväčším dopravným uzlom celej východnej Číny.
Tianjin – mestská provincia neďaleko Pekingu. V Tianjine tu žije asi 17 miliónov obyvateľov. Nachádza sa tu najväčší prístav severovýchodnej Číny a mesto má bohatú priemyselnú minulosť. Taktiež je tu výrazná stopa po európskych krajinách.
Chongqing – počtom obyvateľov dnes najväčšia mestská provincia, ktorá má približne 33 miliónov obyvateľov a rozlohou je veľká asi ako Rakúsko. Chongqing je najväčšie mesto v západnej Číne, ktoré leží na rieke Yangtze. Technologická metropola plná mrakodrapov, ktorá počas 2. svetovej vojny slúžila ako dočasné hlavné mesto.
Autonómne provincie
Sú provinciami, kde nájdeme väčší výskyt etnických minorít, ktoré majú teoreticky viac autonómnych práv.
Guangxi – provincia na juhu Číny s úchvatnými scenériami je domovom menšiny Zhuang. Oficiálne tu žije až 40 z 56 čínskych etník, čo z nej robí najrôznorodejšiu provinciu. Susedí s Vietnamom, s ktorým je spojená vlakovým spojením.
Ningxia – tretinu populácie tejto malej provincie tvoria Chuejovia – jedno z výrazne zastúpených etník Číny, ktoré vyznáva islam. Provincia bola významným obchodným uzlom už počas dynastie Tang a dodnes je bohatá na ložiská vzácnych minerálov.
Vnútorné Mongolsko – v tejto provincii dnes žije viac Mongolov ako v Mongolsku samotnom. Provincia susedí, ako to už z názvu vyplýva, hlavne s Mongolskom, s ktorým zdieľa veľa kultúrnych znakov. Veľkú časť tretej najväčšej provincie Číny tvoria trávnaté stepi.
Xinjiang – provincia s veľkým podielom Ujgurov – ďalšej menšiny, ktorá vyznáva islam. Nachádzajú sa tu významné body, ktoré niekedy sídlili na hodvábnej ceste, ako Kašgar alebo Turpan. Je najväčšou provinciou Číny a jej veľkú časť tvorí púšť Taklamakan. Politicky senzitívna provincia.
Tibet – Druhá najväčšia provincia, ktorá je známa najmä vďaka dvom veciam: prírodným scenériám, ktoré sú tvorené najmä najvyšším pohorím sveta, Himalájami a tibetským budhizmom. Tibet sa počas svojej histórie vyvíjal ako samostatné kráľovstvo a tieto rozdiely dnes možno pozorovať pri návšteve tohto duchovného miesta. Politicky veľmi senzitívna provincia.
Špeciálne administratívne regióny
Tieto dva regióny nachádzajúce sa na juhu Číny sú riadené pod špeciálnym systémom – Jedna krajina, dva systémy. Majú svoj vlastný legálny, ekonomický a administratívny systém, odlišný od Číny.
Hong Kong – pripadol naspäť do čínskych rúk v roku 1997, po 155 britskej vlády nad týmto územím. Hong Kong dnes predstavuje ekonomické a finančné centrum južnej Číny a jedno z najkrajších miest sveta.
Macau – do čínskych rúk pripadlo Macau v roku 1999 po 442 rokoch portugalskej nadvlády. Kedysi významný prístav, dnes je Macau známe skôr ako hlavné mesto hazardu celej Ázie, keďže je to jediné miesto v Číne, kde je povolený hazard. Kasína v Macau majú ročný výnos približne trojnásobný v porovnaní s tým v Las Vegas.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Čína
- Suzhou a Hanzhou- to najkrajšie z Číny
- SARS priamo zo SHANGHAIA, Šanghaja
- Mestské hradby v Xi'Ane
- Kunming a Shilin
- Guilin - najkrajšie príroda Číny
- Huangshan - mosty a schody
- Mrakodrapy v Šanghaji
- Ako sa vyrába hodváb
- Moslimská štrť v Xi-Ane
- Starý Šanghaj mizne
- Hangzhou, chrám Linyin
- Záhrady v Suzhou
- Longmen - jaskyne pri Luoyangu
- Najvyššia vyhliadka na svete
- Hangzhou a Suzhou
- Xi An - historická Čína
- Kamenný les v Kunmingu
- Provincia Yunnan
- Liljang - úžasná Čína
- Roklina skákajúceho tigra