Tibetský čaj - prečo je hrozný?

Tibetský čaj - prečo je hrozný?

Čajová kultúra sa s Tibetom spája vo veľkej miere. Nejde však o klasický čierny čaj, ktorý vám v Tibete nalejú. A nie je lahôdkou. Naopak, dokonca sa hovorí, že existuje len jedna horšia vec ako horúci tibetský čaj, a to studený tibetský čaj. Prečo? Poďme po poriadku.

Tibetský čaj sa nazýva aj maslový čaj alebo Po Cha. V úchvatnom kúsku sveta, ktorému dominuje budhizmus a Himaláje, sa čaj z lístkov Pu Erh zmieša so soľou a maslom z jaka. Slaná soľ a štipľavé jačie maslo – vďaka tomu má tibetský čaj úplne inú chuť i vôňu ako jemné voňavé čaje. Je silnejší, hustejší a k tomu aj slaný. Tibeťania nepijú kávu, ale len čaj a ten, úprimne, zrejme nebude vašou „šálkou čaju“, keď ho budete piť po prvý raz.

Tibeťania ho napriek tomu pijú každý deň. Prečo? Pomáha totiž mysli, aby bola sústredenejšia, urýchľuje a zlepšuje proces trávenia a taktiež povzbudzuje metabolizmus. Rovnako tak spaľuje nadbytočný tuk tým, že pomáha telu zbaviť sa odpadových látok oveľa skôr. Pomáha tiež bojovať proti prechladnutiu, čo sa v chladnom Tibete zíde. A rovnako tak aj proti výškovej chorobe.

Možno tak nie je najchutnejší, ale je pre organizmus prospešný. Pokiaľ budete dovolenkovať v Tibete a rozhodnete sa, že tento čaj do seba len kopnete na štýl poldecáku, vedzte, že to nijako nepomôže. Tibeťanky vám s úsmevom na tvári doplnia šálku a pokračujete odznova. Čím dlhšie ho však budete piť, tým viac si na jeho chuť zvyknete. Naša rada znie – berte ho skôr ako polievku. Viac píšeme v blogu zaujímavosti o čaji.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

13112 22224€
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

4238
K

Ázia  

Japonsko, Čína


náročnosť

10 dní

Trvanie

3560
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: