Tiwanaku

Tiwanaku

Tiwanaku v Bolívii je impozantné archeologické nálezisko, v ktorom sa nachádza hlavné mesto z doby pred inskou ríšou. Veľa o Tiwanaku dodnes zostáva záhadou a je predmetom stale prebiehajúcej akademickej diskusie.

Tiwanaku pravdepodobne začalo ako malá poľnohospodárska dedina približne v roku 1200 pred Kristom, možno prvá, ktorá kedy pestovala zemiaky. V priebehu prvého storočia sa Tiwanaku rozvinulo a do roku 550 pred Kristom to bolo prosperujúce hlavné mesto obrovskej ríše.

V čase najväčšieho rozkvetu malo Tiwanaku okolo 20 000 obyvateľov. Mesto zostalo prosperujúce aj počas nasledujúcich storočí a boli postavené satelitné mestečká s celkovým počtom obyvateľov až 175 000.

Obyvatelia Tiwanaku vybudovali veľkolepé mesto s rozlohou približne 2,3 km2 tvorené pamiatkami, chrámami, domami a verejnými budovami. Mesto bolo skonštruované z nepálených tehál a celé je o to pôsobivejšie, keď si uvedomíme, že Tiwanaku sa nachádza asi 3,5 kilometra nad morom, čo si vyžadovalu prepravu mnohých materiálov na veľké vzdialenosti.

Predpokladá sa, že Tiwanaku celú svoju dobu stále prekvitalo, no v čase, keď ho v polovici 15. storočia objavili Inkovia, bolo úplne opustené - pravdepodobne upadlo v 12. storočí kvôli veľkému suchu. Bez ohľadu na to, dedičstvo ríše Tiwanaku zostáva dodnes, aj keď už len v troskách je niekdajšej slávy.

To, čo sa z Tiwanaku zachovalo je však natoľko fascinujúce, že je dôvodom dlhoročných špekulácií. Napríklad množstvo vyrezávaných hláv na „chráme“ alebo skôr na stenách malého polopodzemného chrámu malo pravdepodobne predstavovať tváre ľudí, ale hovorí sa tiež, že pripomínajú mimozemšťanov. To viedlo k niektorým „alternatívnym“ teóriám o tom, kto – alebo čo – postavil Tiwanaku.

Jednou z najznámejších stavieb Tiwanaku sú jeho chrámy Akapana, ktoré by kedysi bývali pyramídou, no odvtedy ich značne zdemolovali lupiči aj príroda. Jeho základňa s rozlohou 16 metrov štvorcových však odkazuje na bývalú majestátnosť tejto stavby.

Dnes je Tiwanaku obľúbenou turistickou lokalitou a svetovým dedičstvom UNESCO. Návštevníc si môžu prezrieť množstvo pamiatok, brán – napríklad známu Bránu Slnka – a sôch, ktoré svedčia o význame tohto kedysi slávnostného mesta. My sa pri tejto možno pre viacerých menej známej pamiatke zastavujeme na našej ceste Južnou Amerikou. Chceli by ste sa o nej dozvedieť viac? Radi vám o nej na mieste povieme.

E

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5624
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

14 dní

Trvanie

4313
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

17 dní

Trvanie

5169
Salar de Uyuni - magnet pre fotografov, ktorý vznikol vďaka slzám bohyne Salar de Uyuni

Salar de Uyuni Salar de Uyuni - magnet pre fotografov, ktorý vznikol vďaka slzám bohyne

Najslávnejšia a najväčšia soľná púšť sveta. Klenot Bolívie, kde slovo perspektíva naberá úplne iný význam. Tri nezabudnuteľné expedičné dni na…

Ivana Tomášová 27 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
La Paz - najvyššie položené hlavné mesto sveta La Paz

La Paz La Paz - najvyššie položené hlavné mesto sveta

La Paz, neoficiálne hlavné mesto Bolívie a najvyššie položené hlavné mesto sveta, upúta vašu pozornosť na prvý pohľad. Mesto, ktoré leží vo výške 3…

Ľubor Kučera 14 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: