30 rokov ako lekár prednášam o zdraví na cestách a ako sa chrániť v regiónoch s množstvom tropických chorôb. Vždy to bolo o tom, že proti malárii sa očkovať nedá, a preto berieme profylaxiu a chránime sa proti vpichu komárov (pri malárii, konkrétne samičke rodu Anofeles).
No zdá sa, že nás čaká veľká zmena? Lekársky časopis Lancet, z ktorého som si bral aj informácie ohľadne covidu (+ teda od primára covidového oddelenia, kde som 4 mesiace pracoval). Ide o dobrý zdroj, väčšinou.
Zatiaľ ide o 4 dávky vakcíny od spoločnosti Oxford. Vakcínu rozvíja aj megafarma firma GSK. Oxford to skúsil v Burkine Faso na 409 deťoch a účinnosť je 80 %. Vieme, že práve starí a slabí, rovnako ako pri covide, ale v prípade malárie hlavne deti, na maláriu umierajú. 80 % účinnosť je super a mnoho malých Afričanov by sa dožilo vďaka vede dospelosti. Už dlho čakám na túto vakcínu, som rád.
No vidím tu malý problém, veď Afrika nie je ani proti covidu zaočkovaná a nie preto, že by neboli dávky, nezaočkovaná je preto, lebo Afrika je skeptická voči takejto masívnej vakcinácii. Bol som aj počas covidu v Afrike a pýtal som sa: „Musí tu niekto zomierať? Musia vo vašej dedine ľudia zomierať?“. A dpoveď bola, že nie. Bolo to v dobe, kedy ak ste zľahčili covid v našom milieu, boli ste pasovaný za „antivaxera“ a „kacíra“ a ľudia by Vás pošliapali na ulici za bieleho dňa v spravodlivom hneve. A tu v Afrike nič. Pssst, ale naozaj to takto bolo. Nehovorím, že nezomierali ľudia, ale nie nejako príliš - teda tak, aby vznikla panika či si niekto niečo všimol.
Myslím si, že toto bude nakoniec najväčší problém - aplikovať vakcínu proti malárii. Bohaté štáty budú prinútené to zaplatiť – teda chudobní daňoví poplatníci to bohatým farmafirmám zaplatia, o tom po tom. Hovorím ako socialista, sorry, ale práve socialistické = skoro všetky západné médiá to presadia a dobrý politik bude ten, čo bude túto „dobrú“ agendu tlačiť – veď podobne ako covid, to si snáď pamätáte ešte.
Malária je veľkým problémom Afriky, to áno, mnoho detí zomiera a je to smutné. Rodičia pre svoje deti urobia všetko, no ak nehovoríme iba o veľkých mestách, ale o zaočkovaní celej Afriky? V praxi si neviem celkovú vakcináciu a eradikáciu malárie predstaviť. Covidový nátlak nám v tomto prípade pokazil cestu, zbúral niektoré mosty. V prípade covidu je zaujímavé, že v Afrike napriek neočkovaniu zomrelo menej ľudí než v USA, napríklad. Chcem povedať, výrazne menej.
Každopádne vakcínu proti malárii vítam (inak BUBO bolo prvá firma Slovenska, čo podporila aj vakcináciu proti covidu), ale keď od detí odbočíme k Vám cestovateľom – tak 80 % bude aj pre Vás v praxi stále znamenať dodržiavať radšej moje rady bezpečného cestovania = osvedčená prax, ako sa spoliehať na samotnú vakcínu.
O tom či pomáhať charitou Afrike som sa už vyjadril
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Burkina Faso
- Pivo v Afrike - africké značky pív
- Burkina Faso – svetové prvenstvo (halový rekord) trojskok Hugues Fabrice Zango
- Ibrahim Sanlé Sory - Horná Volta - Burkina Faso
- Burkina Faso krajina afrického Che (Thomas Sankara)
- Ako súvisí chudoba a sťastie? Na ceste z Mali do Burkina Faso
- Horuci Mikulas v Burkina Faso
- Očkovanie proti žltej zimnici
- 5 najlepších zážitkov v Ouagadougou, Burkina Faso
- Mossi, najpočetnejší kmeň v Burkina Faso
- Horná Volta - zem čestných ľudí - Burkina Faso a päť vecí ktoré asi neviete
- Gorom-Gorom a Sahel
- Bezpečnosť a choroby v Západnej Afrike
- Vojenský prevrat v Burkina Faso
- Blaise Compaoré dostal 30 rokov