Na svete dnes máme 14 vrcholov, ktorých nadmorská výška presahuje 8000 metrov. Tieto vrcholy sa stali cieľmi všetkých vysokohorských turistov, ktorí sa snažia pozbierať skalpy v podobe ich zdolania. Tu je zoznam všetkých týchto vrcholov:
1. Mount Everest – 8848 metrov
Prezývaný v tibetčine ako Qomolongma alebo v nepálčine Sagarmatha, nachádza sa na hranici Číny a Nepálu a je najvyššou horou sveta. Zároveň je zo všetkých spomenutých vrcholom, ktorý bol najviackrát zdolaný (k roku 2024 toto číslo predstavuje viac ako 12 tisíc úspešných zdolaní vrcholu). Najpopulárnejšia hora sveta, ktorú môžete obdivovať na našej najznámejšej BUBO expedícii zblízka.
2. K2 – 8611 metrov
Druhá najvyššia hora sveta, ktorá sa nachádza na pohorí Pakistanu a Číny. Nachádza sa v pohorí Karakoram a historicky bola pomenovaná ako druhá, preto vznikol názov K2. Je to hora s najvyššou úmrtnosťou horolezcov, a to približne 14%. Ku dnešnému dňu ju zdolalo viac ako 800 horolezcov. Je to posledná hora, ktorá bola zdolaná v zime, a to až v roku 2021 tímom nepálskych šerpov.
3. Kangchenjunga – 8586 metrov
Hora, ktorá v preklade znamená 5 pokladov snehu, kvôli 5 prominentným vrcholom, ktoré má. Nachádza sa na rozhraní Nepálu a Indie a tiež patrí k horám s veľkou úmrtnosťou. Túto horu môžete pozorovať na zájazdoch v indickom štáte Sikkim. Jej vrchol lokálni obyvatelia považujú za posvätní, preto mnohí horolezci zastanú niekoľko metrov pred reálnym vrcholom.
4. Lhotse – 8516 metrov
Na hranici Číny a Nepálu nájdeme horu, ktorá zdieľa väčšinu výstupnej trasy s Everestom, kvôli ich blízkosti. Dosiahnutie jej vrcholu sa však považuje za technicky náročnejšie kvôli strmým ľadovým stenám. Najrýchlejší výstup sa podaril Kilianovi Jornetovi, ktorý dokázal vyliezť na Lhotse z Everest Base Camp a vrátiť sa naspäť za 29 hodín. Tento výstup sa mu podaril sólo a bez pridaného kyslíka.
5. Makalu – 8485 metrov
Ďalší z vrcholov z hranice Číny a Nepálu, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti Everestu. Masív Makalu je však oveľa výraznejší a vďaka štyrom výrazným stenám pripomína pyramídu. Edmund Hillary, ktorý v roku 1953 ako prvý zdolal Everest, sa o rok neskôr pokúsil zdolať Makalu, no neúspešne. Dodnes Makalu zdolalo iba niečo okolo 600 horolezcov pre komplikované úseky.
6. Cho Oyu – 8188 metrov
V relatívnej blízkosti Everestu, na hranici Nepálu a Číny, sa nachádza ďalší vrchol, ktorý sa považuje za jeden z najjednoduchších na zdolanie. Dodnes ho zdolalo viac ako 3500 horolezcov, ktorí ho využívajú ako prípravu na ostatné 8000-ovky. Vďaka jednoduchosti terénu sa na tejto hore vo vysokej nadmorskej výške robia rôzne výskumy venované hlavne výškovej chorobe a jej vplyvu na organizmus.
7. Dhaulagiri I – 8167 metrov
Najvyššia hora sveta, ktorá sa nachádza iba v jednej krajine, a to v Nepále. V sanskrite jej názov znamená „biela hora“. Bádatelia si dlho mysleli, že je to najvyššia hora sveta, až kým v minulosti neboli odmerané aj ostatné vrcholy v okolí. Výškový rozdiel medzi vrcholom a okolitým údolím je takmer 7000 metrov – jeden z najväčších na svete. Zdolaná ako predposledná z legendárnych 8000-viek.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO