Africkí pytliaci dodnes lovia zver v chránených oblastiach pomocou šípov s hlavicami napustenými jedom. Výrobou jedu sa obvykle zaoberá len niekoľko zasvätených mužov v dedinách. Predtým ako dôjde k samotnej výrobe jedu v pralese, zasvätení muži absolvujú slávnostnú prísahu, že sa nikto nesmie dozvedieť ako sa jed vyrába.
Pred odchodom do pralesa usporiadajú bohatú hostinu, vezmú si zo sebou jedlo na niekoľko dní a pred ranným východom slnka odídu z domu. Keď nájdu v pralase prudko jedovatý strom narežú z jeho vetvičiek malé asi 10 cm štepy.
Jed sa vyrába zo stromu Acokanthera schimperi, ktorý vyzerá úplne nevinne, asi ako zakrpatená oliva. Sú na ňom malé bobule a ich samotnú zrelosť zistíme práve podľa ich červenej farby.
Každý strom tohoto druhu nie je jedovatý. Je ich len málo a ťažko sa hľadajú. Domorodci, ktorí sa s tým zaberajú poznajú tieto stromy podľa menších mŕtvol hmyzu, ktoré ležia pod nimi.
Výroba jedu prebieha priamo v pralese. Prudko jedovaté štepy tohto stromu ponoria do hrnca s vodou a varia ich celý deň a celú noc. Drevo musí byť úplne rozvarené a vláknité. Potom vlákna opatrne drievkom vyberú a začnú vodu odparovať. Musí zostať len „šťava“ stromu ako extrakt hustej konzistencii. Výroba jedu trvá niekoľko dní. Keď sú s výrobou hotoví, vracajú sa späť domov.
Cestou sa snažia vyhýbať všetkým ľudským príbytkom, pretože nechcú, aby sa niekto dozvedel, čo nesú z lesa. Jed nesmie cestou vychladnúť preto musí byť udržiavaní pri určitej teplote. Ak by náhodou vychladol, musí byť opätovne prevarený, ale takýto typ jedu už nie je až tak účinný. Ak pytliaci chcú však uloviť zviera pre mäso, tak v takomto prípade dajú na čepeľ len malé množstvo jedu. Pokiaľ chcú uloviť ťažké, veľké zviera ako napr. slon, nosorožec, tak čepeľ šípu musia ohriať nad sto stupňov a až potom ho ponoria do jedu. Niekedy však jed nepôsobí na zvieratá tak ako by mal. Organizmus zvieraťa ostane oslabený, pričom sa dokáže pohybovať a vďaka požieraniu špeciálnych plodov rastúcich v niektorých oblastiach pôsobí aj ako účinný proti jed.
Tipy a zážitky - Namíbia
- Namíbski Himbovia
- Damarovia - krováci z Namíbie
- Žirafa trpaslík z Namíbie
- Adrenalín na najstaršej púšti sveta, Namib
- Sossusvlei
- Uškatce v Cape Cross
- Kŕmenie gepardov v Namíbii
- Smrad z uškatcov
- Meteorit Hoba
- Kolónia uškatcov v Cape Cross
- Nádherné ženy kmeňa Himba
- Mŕtvy strom v Deadvlei
- Najstaršia púšť sveta, Namib
- Havária kvôli turistom v Namíbii
- Perfektné hotely v Afrike - referencia
- Vinice v Namíbii
- Krásy Namíbie
- Deň nezávislosti v Namíbii
- Zdolaná piesková duna v Namíbii
- Big Daddy a zelená Namíbia