Kráter Ngorongoro

Kráter Ngorongoro Africká Noemova archa

Ngorongoro bolo v minulosti súčasťou NP Serengeti. Pričom v roku 1959 sa Ngorongoro oddelilo a bolo vyhlásené za samostatné chránené územie. Dvadsať rokov nato sa v roku 1979 stalo súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jedná sa o miesto prastarého vyhasnutého vulkánu a jeho do seba prepadnutej kaldery. Ngorongoro sa častokrát označuje ako ôsmy div sveta alebo africká Noemova archa. Je tu totiž najväčšia koncentrácia voľne žijúcich afrických zvierat na svete. Dno krátera leží v nadmorskej výške 1800 m.n.m. a hrana krátera, na ktorej dnes budeme spať v našej africkej lodge, je vo výške 2400 m.n.m. Rozloha kaldery sopky je 260 km², s priemerom od 16 do 19 km. Táto najväčšia neporušená kaldera sopky na svete bola vytvorená masívnou explóziou približne pred 2 miliónmi rokov. Pôda je tu veľmi úrodná vďaka minerálom zo sopečných hornín. Na území chránenej oblasti je skombinovaná prísna ochrana divokej zvery s masajských obyvateľstvom žijúcim v tejto oblasti. Využívanie pôdy je prísne regulované, tak aby sa predišlo negatívnym účinkom na zvieratá, pričom kultivácia pôdy je tu zakázaná. Samotní masajovia žijú na hrane a z vonkajšej strany kaldery sopky, a stavanie si príbytkov v kráteri je v súčasnosti prísne zakázané. Žije tu približne 30 tisíc jedincov rôznych afrických zvierat. Vzácnosťou v súčasnosti je aj výskyt nosorožca dvojrohého, ktorých tu momentálne žije iba zopár kusov. V kráteri nájdeme mnoho kopytníkov, medzi nimi pakone, zebry a rôzne druhy gaziel. Je tu najhustejšie populácia levov na svete. Tie sú o približne 20% väčšie ako tie, ktoré sme videli v Masai Mara. Silní teritoriálni samci do krátera nevpustia iných levov, čo má aj za následok neobnovovanie genofondu zvierat, ktoré postupne trpia na rozličné choroby. No príroda si svoju rovnováhu isto znovu nájde. Vo vnútri krátera sa nachádza alkaické jazero a tak isto jazero so sladkou vodou, ktoré je dôležitou zásobárňou vody pre zvieratá. Žijú tu dokonca aj hrochy, ktoré sú svojím spôsobom pre Tanzániu raritou. Na okraji krátera si svoj domov našli slony, leopardy a môžete tu vidieť aj byvoly africké. Na dne krátera na svoju korisť číhajú okrem levov aj šakaly a hyeny, no posledného geparda tu videli približne pred desiatimi rokmi. Prvý Európan, ktorý sa pozrel na dno krátera bol Oscar Baumann v roku 1892. Pri svojej prvej návšteve zastrelil troch nosorožcov, čo by dnes spôsobilo medzinárodný škandál. Približne 180 km od Arusha prichádzame k bráne vysnívanej prírodnej rezervácie Ngorongoro. Naši rangeri idú zaplatiť vstup a vybaviť potrebné formality. My sa zatiaľ presúvame do malého informačného strediska, kde na nás čaká veľká plastická mapa oblasti. Ngorongoro je miestom, kde sa vyskytuje celá veľká päťka a BUBO sa už nevie dočkať, kedy sa sem opäť vráti.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

5424 6235€
E

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

16 dní

Trvanie

4644 5160€
E

Afrika  

Tanzánia


náročnosť

14 dní

Trvanie

6280
TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte

V priemere sme určite v horách lepší než Holanďania či naši bratia Česi. To nám Slovákom umožňuje do našich ciest po šírom svete zaradiť aj…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 20: Najkrajšie pláže sveta Prémiový blog

Prémiový blog TOP 20: Najkrajšie pláže sveta

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: