Հայերեն (Hayren) ako sa tento jazyk nazýva je jedným z najstarších na svete. Údajne je starý cca 6000 rokov. Patrí do indoeurópskej jazykovej rodiny. Tvorí však samostatnú vetvu tejto rodiny (nie je priamo príbuzný napr. slovanským alebo germánskym jazykom).
Dnes môžeme rozlíšiť niekoľko druhov arménskeho jazyka: starý arménsky (Grabar), stredný arménsky (Mijin hayeren) a moderný arménsky alebo Ashkharabar. Moderná arménčina zahŕňa dve písomné variácie – západnú a východnú arménčinu. Východoarménčina – používaná v Arménsku a Iráne. Západoarménčina – používaná v arménskej diaspóre, najmä v Libanone a USA.
Okrem týchto jazykových variácií sa na území Arménska používa aj veľa dialektov. Je ich približne 50.
I keď je arménčina hlavným jazykom, ktorý sa v krajine používa, väčšina ľudí v Arménsku dokáže plynule hovoriť buď rusky alebo anglicky. Ruský jazyk sa v Arménsku nielen používa ako druhý jazyk, ale slúži aj ako materinský jazyk ruskej menšiny.
Arménske písmo
Na zápis arménskeho jazyka sa používa arménska abeceda, ktorú vytvoril v roku 405 svätý Mesrop Maštoc. Abeceda má 39 písmen. Vytvorenie arménskej abecedy bolo historickou udalosťou pre arménsku kultúru a Arménov. Nová abeceda bola prvýkrát použitá na preklad Biblie a kresťanského Nového zákona. Arménske písmo je považované za umelecké a v roku 2019 ho zaradili medzi nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO.
Mnoho domácnosti v Arménsku využíva obrazy, vyšívky a zdobenia, ktoré zobrazujú ich písmo a slúži ako dekorácia domácnosti, reštaurácií a pod.
Arménčina využíva viacero slov aj z iných jazykov, najbližšie sú gréčtina, perzština a turečtina. Zaujímavosťou je aj to, že neďaleko hlavného mesta, Jerevan, sa nachádza monument pozostávajúci z 39 písmen abecedy vytesaných do kameňa, ktoré si môžete na vašej ceste po Arménsku, zaradiť do itinerára.
Príklad arménskeho textu:
Arménsky: Բարեւ ձեզ (Barev dzez)
Význam: „Dobrý deň“ alebo „Ahoj“
Tipy a zážitky - Arménsko
- Arménsko - história slovenského cestovateľstva
- Chačkary
- Vojna a Náhorný Karabach
- Arménsky kláštor
- Koňak z Arménska
- Čierna záhrada
- Kam na Kaukaz?
- Aký koňak si kúpiť?
- Hodvábna cesta v Arménsku
- Vojna na Kaukaze
- Najstaršia kresťanská krajina sveta
- Stepanakert - čo vidieť
- Hlavné mesto Arménska
- Jerevan pod Araratom
- Ararat a arménske brandy
- Garni, Arménsko
- Čo je chačkar