O Egypte a jeho bohatej histórii dnes vieme pomerne veľa, hlavne vďaka francúzskemu archelógovi a zakladateľovi egyptológie, Jeanovi Françoisovi Champollionovi, ktorý rozlúštil záhadu hieroglyfov. Tento prelomový čin umožnil čitať staré papyrusové zvitky a texty na stenách hrobiek, sarkofágoch či nádobách a otvoril tak fascinujúci knihu dejín tejto dávnej civilizácie. Napriek tomu však mnohé maličkosti ostávajú dodnes nejasné a puzzle minulosti sa bez ďalších dielikov skladá len veľmi ťažko.
Egypt je však jedno veľké archeologické nálezisko a svoje tajomstvá odhaľuje vďaka vedcom z celého sveta postupne už desiatky rokov. Jedným z najcennejších objavov, vďaka ktorým sa čriepky dávnej minulosti podarilo poskladať, je aj takzvaný “zoznam kráľov z Abydosu”. Tento objav bol o to vzácnejší, že je to jediný zdroj mien a dátumov faraónov siedmej a ôsmej dynastie. Zaujímavosťou je, že vynecháva mená skorších faraónov ako Hatšepsut, Achnaton, Tutanchamon či Mentuhotep I. a ďalších, ktorí boli faraónmi druhého prechodného obdobia Egypta.
Bolo to obdobie prechodu na jediného boha Atona, ktoré sa však nestretlo s príliš veľkým úspechom a Egypt sa po čase vrátil k uctievaniu svojich starých božstiev. Faraónov vládnucich v tomto období považovali Egypťania v časoch Setiho I. a Ramzesa II. za nelegitímnych a ich mená sa na tomto zozname nenachádzajú. Každopádne však ide o unikátne dielo, jediné svojho druhu a významné z hľadiska prínosu pre historikov. Nemenej zaujímavý je však samotný chrám v Abydose, jeho hypostál s fantastickými výjavmi, ako aj jednotlivé svätyne a ostatné miestnosti.
Napriek škodám napáchaným neskoršími vládcami Egypta sa tu stále nachádzajú nádherné farebné scény oslavujúce Setiho I. a jeho spriaznených bohov. Ak sa vám naskytbe príležitosť tento chrám navštíviť, určite si ju nenechajte ujsť. Za chrámom nájdete taktiež tajomný Osirion, ktorého záhady stále nie sú objasnené, a o nikoľko desiatok metrov vedľa zase ruiny chrámu Ramzesa II. oslavujúce jeho “víťazstvo” v bitke pri Kadéši. Egypt je plný úchvatných pamiatok, z ktorých mnohé môžte spoznať s BUBO na našej ceste “Egypt - maximálne poznanie”.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egypt zasypaný pieskom - predpoveď budúcnosti?
- Bociany - nemilosrdní "nepriatelia" Egypta
- Zdravotníctvo v starom Egypte
- Asuánska priehrada - zázrak na Níle
- Nové Egyptské múzeum sa má čoskoro otvoriť
- Džosér, staviteľ prvej pyramídy
- V Egypte našli zatiaľ najkompletnejšiu múmiu
- 100 rokov od objavenia Tutanchamónovej hrobky
- Cheopsova pyramída vydala ďalšie tajomstvo
- Nové múzeum v Egypte otvorilo 12 hál
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira
- Najstaršia psychiatrická klinika
- Talaat Harb – obchodná ulica Egypta
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Tahrir - revolučné námestie Káhiry
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor