Pri prehliadke archeologického náleziska Tiwanaku sa lokálny sprievodca zastavuje pri pyramíde Akapana, ktorá slúžila pravdepodobne ako astronomické centrum. Rozpráva nám, že na vrchu je obrovská jama, ktorá kedysi bola v tvare andského kríža – čakany. Jama bola kedysi vyplnená vodou, v ktorej sa odrážala obloha, čo slúžilo civilizácii Tiwanaku na pozorovanie pohybu hviezd a ich následnú analýzu.
Zároveň nám kreslí do zeme andský kríž s dvanástimi vrcholmi. Tento kríž je mocný symbol, ktorý je hlboko spätý so starými andskými kultúrami, nielen s kultúrou Tiwanaku. Vraví sa, že tento symbol má už viac ako 4000 ročnú históriu a môžeme ho nájsť na posvätných miestach a starobylých centrách v Bolívii, Ekvádore, Argentíne a Čile. Má viacero významov.
Čakana reprezentuje súhvezdie Južného kríža, ktoré napríklad Inkovia považovali ako za centrum vesmíru. Pri pohľade na nočnú oblohu toto súhvezdie slúžilo ako sprievodca nebesami.
Keď si kríž rozdelíme na štvrtiny, ukazujú sa nám v každom rohu tri stupne (schodíky). Každý z troch stupňov označuje jeden z troch svetov v systéme viery predkolumbovských civilizácii. Spodný stupeň reprezentuje Uku Pacha (podzemný svet), následne Kay Pacha (pozemská ríša) a na vrchole je Hanan Pacha (vyššia ríša bohov). Stupne druhej štvrtiny predstavjú hada, pumu a kondora, čo korešponduje s predošlou štvtinou. Tretia štvrtina hovorí o akýchsi „prikázaniach" Inkov: nepokradneš, nebudeš klamať, nebudeš lenivý. Posledný kvadrant ukazuje základné princípy človeka: láska a dobré správanie, vedomosti a práca.
Rovnako symetrická geometria čakany odráža astronomické pozorovania Inkov. Predstavuje harmonickú rovnováhu medzi protikladnými silami ako muž-žena, nebo-zem, deň-noc, slnko-mesiac,...
Predkolumbovské civilizácie využívali tento kríž ako solárny kalendár. Vieme tu indentifikovať štyri prírodné fenomény počas roka – dve rovnodennosti a dva slnovraty. Začíname na vrchnej časti, ktorá určuje 21.6. – zimný slnovrat na južnej pologuli, dôležitý dátum pre andské civilizácie, reprezentuje nový rok. Slnko je najvzdialenejšie od Zeme a začne sa postupne vracať naspäť. V Cuzcu sa už po stáročia organizuje v tento deň Sviatok Slnka – Inti Raymi. Oproti označíme 22.12. – letný slnovrat a na bokoch kríža zaznačujeme 22. september a 22. marec – jarnú a jesennú rovnodennosť. Pomedzi vedeli pradávne kultúry v kalendári charakterizovať štyri ročné obdobia a cykly sejby a zberu úrody.
Putovanie po Peru a Bolívii je fascinujúcim spoznávaním predkolumbovských kultúr. Pridajte sa k nám na túto obohacujúcu cestu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Bolívia
- Rady na nadmorskú výšku
- Juhoamerické safari
- Spirituálne miesto Tiwanaku
- Los Uros a prechod Južnou Amerikou
- Prechod cez Salar de Uyuni
- Najväčšia soľná púšť sveta
- Lagúny na Altiplano
- Z La Pazu na Salar
- Cesta smrti na bicykloch
- Najvyššie položené hlavné mesto sveta
- Najnebezpečnejšia cesta na svete
- Chacaltaya - výstup na horu
- Ako som prežívala nadmorskú výšku
- Legenda o Salare
- Rozdiel medzi kokou a kokaínom
- Bolívijský slang
- Zážitky zo Salar de Uyuni
- Moderný La Paz
- Čo treba vidieť v La Paz
- Tipy na La Paz