Nový Zéland je známy ako raj pre adrenalínový šport. Koniec koncov, práve tu sa zrodil bungee jumping či jet boating. Práve novozélandský rodák Edmund Hillary ako prvý zdolal Mt. Everest a vytvoril silnú horolezeckú tradíciu. Práve tu môžete absolvovať rafting, canyoning či speed riding, ísť si dobre zalyžovať alebo vyskúšať obľúbený heliskiing.
Faktom ale je, že heliskiing nevznikol tu, ale v Kanade. Koncom 50. rokov 20. storočia bolo bežné využívať vrtuľníky pri výskume v odľahlých a neprístupných lokalitách. Kanadský geológ, pán Art Patterson, ktorý mal rovnakú prax v priebehu leta, rozmýšľal, ako efektívne využit uzemnené helikoptéry počas zimy. Keďže bol sám vášnivý lyžiar, prišiel s myšlienkou začať prepravovať helikoptérami lyžiarov na vrcholy hôr. Oslovil skúseného horského vodcu Hansa Gmosera, s ktorým spoločne založili podnik. Na začiatku podnikania si za deň heliskiingu účtovali iba 20 dolárov, čo je dnes už smiešna suma.
Art Patterson ale nakoniec podnik opustil, keďže ho považoval za veľmi riskantný - jednak kvôli nepredvídateľnosti počasia, jednak kvôli vybaveniu. Malý vrtuľník Bell 47G-2, ktorý mali k dispozícii, nebol podľa neho na takéto aktivity vhodný. Hans Gmoser ale v tejto podnikateľskej myšlienke pokračoval a v roku 1965 založil spoločnosť Canadian Mountain Holidays (CMH), ktorá kombinovala ubytovanie, leteckú dopravu a služby horského sprievodcu. Týmto nielen komercializoval činnosť v rámci Kanady, ale spustil celosvetový boom.
Najväčším rozmachom následne heliskiing prešiel v 70. a 80. rokoch 20. storočia, dodnes však ostáva mimoriadne obľúbený. Najvyhľadávanejšie lokality sa nachádzajú v európskych Alpách - obzvlášť švajčiarsky Zermatt. Všeobecne vo Švajčiarsku ročne prebehne okolo 15 000 heliskiingových letov na 42 miestach. Ďalšie známe lokality sa nachádzajú na Aljaške a v Britskej Kolumbii, na ruskom polostrove Kamčatka, japonskom ostrove Hokkaido či práve na Novom Zélande. V niektorých krajinách, ako napr. Nemecko a Francúzsko, sa stal naopak zakázaným.
Čo sa týka oblastí pre heliskiing na Novom Zélande, najznámejšie by ste našli na Južnom ostrove - v okolí hlavného mesta adrenalínu Queenstownu a mesta Wanaka. Obe totiž ponúkajú prístup k Južným Alpám, ktoré sú domovom najvyšších vrchov krajiny. Práve tu preto operujú renomované spoločnosti ako Harris Mountains Heliski alebo Southern Lakes Heliski.
Zjazdová sezóna trvá zvyčajne od júla do septembra. A hoci heliskiing sa môže javiť ako extrémny šport, nie je to úplne pravda. Väčšina ľudí si predstavuje, že keď vás helikoptéra vyvezie na vrchol hory, musíte z nej vyskočiť a pustiť sa dolu strmým a nebezpečným svahom plným útesov. To samozrejme robia iba profesionálni športovci. Pri bežnom komerčnom heliskiingu vrtuľník pristane na vopred určenom mieste, všetci lyžiari a snowboardisti bezpečne vystúpia a v malej skupine s vlastným sprievodcom lyžujú/snowboardujú po vopred vybranej, bezpečnej trase. Väčšina spoločností pritom ponúka rôzne balíčky podľa úrovne vašich zručností. Tak čo, dali by ste sa nahovoriť?
Prečítajte si naše BUBO blogy z Nového Zélandu:
- Wellington – najjužnejšia metropola sveta
- Auckland - čo vidieť v najväčšom meste Nového Zélandu
- Babich - perla vín na Novom Zélande
- Záhradné mesto Christchurch
- Nevídaná krása Milford Sound
- Najkrajšia časť Nového Zélandu
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Nový Zéland
- Franz Joseph na Novom Zélande
- Jazero Matheson
- Punakaiki
- Do Kaikoury za „Moby Dickom“
- Špeciality Nového Zélandu
- Vyhliadka na Sky Tower
- Cesta okolo sveta - Rotorua, Nový Zéland
- Teroristický útok v Christchurch
- Adrenalínový Jet Boating
- Šťastný nový rok!
- Z Pictonu do Wellingtonu
- Oslavy rugby v Aucklande
- Krevety v Taupo
- Vitajte na Zélande
- Zlatá horúčka na Zélande
- Južné Alpy a Mt.Cook
- Svietiace červíky vo Fox Glacier
- Z Greymouthu do Pictonu
- Náročný let na Zéland
- Najdaždivejšie miesto na Novom Zélande