Jeden zo siedmych nových prírodných divov sveta

M

Maťo H. z BUBO

Sedem novodobých prírodných divov sveta bolo vyhlásených vďaka iniciatíve Američana Bernarda Webera, ktorý za ne nechal v rokoch 2007 až 2011 hlasovať viac ako 100 miliónov ľudí z celého sveta. Zo 440 nominácií z 220 krajín sveta sa najprv vybralo Top 77 a následne 28 vážnych kandidátov.

Nakoniec bolo zvolených týchto sedem:

- Amazonský prales a rieka Amazon rozprestierajúc sa v Bolívii, Brazílii, Kolumbii, Ekvádore, Francúzskej a britskej Guayane, Peru, Suriname a Venezuele

- Zátoka Halong vo Vietname

- Ostrov Jeju v Kórei

- Vodopády Iguazú na hraniciach Argentíny a Brazílie

- Podzemný riečny systém Puerto Princess na Filipínach

- Ostrov Komodo v Indonézii

- Stolová hora v Kapskom meste

Päť z nich môžete navštíviť aj na niektorom z našich BUBO zájazdov.

My sme sa pred pár dňami s partičkou cestovateľov vybrali pozrieť zátoku Halong vo Vietname, nie ďaleko od jeho hlavného mesta Hanoja.

Vịnh Hạ Long znamená v preklade „zátoka klesajúceho draka“ a nachádza sa v provincii Quảng Ninh. Pozostáva z tisícov vápencových skál, ostrovov a ostrovčekov rôznych veľkostí a tvarov. Na ploche 1553 kilometrov štvorcových sa ich nachádza takmer 2 tisíc (Vietnamci uvádzajú počet 1969 – rok, kedy zomrel prvý prezident Vietnamu – Ho Chi Minh). V samotnom jadre s najväčšou hustotou, ktoré sa rozprestiera na ploche 334 km² sa ich nachádza až 775. Prostredie sa začalo formovať už pred 500 miliónmi rokov a odzrkadľuje divoké prírodné a poveternostné podmienky tohto regiónu. Práve geologická rozmanitosť vytvára prostredie pre mnohé morské ale aj suchozemské živočíchy a nachádza sa tu 14 rastlinných a 60 živočíšnych endemických druhov.

Naša plavba začína skoro ráno z prístavu v Halongu a ešte za rannej hmly vyrážame na „potulky“ pomedzi tieto nádherné skalné útvary. Scenériami sme unesení a ani nestíhame fotiť. Na spestrenie plavby zastavujeme pri Jaskyni prekvapení s obrovským dómom a obrovskými kvapľami. Na ostrove Ti Top, pomenovanom podľa ruského hrdinu, si kvôli výhľadu vybehneme 400 schodov a pomaličky sa vraciame naspäť. Na lodi ešte ochutnáme výborné morské špeciality a užívame si posledné scenérie. Ostrovy sa pomaličky zahaľujú do poobedného oparu a my sme ulovili ďalší z mnohých zážitkov na našej ceste juhovýchodnou Áziou.

 Zobraziť viac príspevkov z krajiny Vietnam

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva