Káva z Vanuatu

Káva z Vanuatu Sopečná káva z ostrova Tanna

Ak ste milovníkom kávy, rozhodne by ste si nemali nechať ujsť chuť kávy z Vanuatu. V polovici 19. storočia sa do oblasti Melanézie začali dostávať ďaľší moreplavci a európsky prisťahovalci, ktorí hľadali vhodnú pôdu na pestovanie bavlny. Keď medzinárodné ceny bavlny po skončení americkej občianskej vojny padli smerom na dol, prešli mnohí kolonizátori vo svojich kolóniách na pestovanie kávy, kakaa, banánov a veľmi úspešných kokosových orechov. Vanuatu je domovom niektorých najaktívnejších sopiek na svete. Šiesty najväčší ostrov na Vanuatu sa volá Tanna. Práve na tomto ostrove leží sopka Yasur, ktorá každoročne láka množstvo zvedavých turistov a navštevujeme ju aj s BUBO. Sopka pravidelne produkuje oblaky dymu a do vzduchu doslova vystreľuje kusy roztavenej lávy. Yasur ako sopka má veľký význam pri poľnohospodárstve na ostrove, tak ako aj pri pestovaní kvalitných kávových zŕn. Ak sa pýtate, ako, tu je vysvetlenie. Tým, že je Yasur stále veľmi aktívny, produkuje tak veľa popola. Sopečný popol je bohatý na živiny. To udržuje pôdu úrodnú pre plodiny, ktoré na ostrove rastú či sa pestujú. Kvalitná a veľmi úrodná pôda na ostrove je tak zárukou toho, že pri pestovaní plodín poľnohospodári nepotrebujú používať chemické hnojivá ani pesticídy, vďaka čomu je miestne poľnohospodárstvo veľmi ekologické. Káva pestovaná na ostrove Tanna je aromatická, s plnou chuťou, a má krásnu orechovú arómu. Ale to nie je jediná odroda kávy, ktorá sa na Vanuatu pestuje. Nájdeme tu pestovať aj odrodu „Catimor“, ktorá môže dobre rásť aj v nízkych nadmorských výškach. Rovnako ako Arabica, je aj ‘Catimor’ charakteristická plným telom. Pri pití takejto šálky kávy si užijete jedinečné korenisté tóny s dôrazom čierneho korenia. Na záver treba dodať, že pestovanie kávy tu je naozaj náročné, a to nielen kvôli riziku aktívnych vulkánov. Hrozbou sú aj ničivé cyklóny, ktoré dokážu zničiť značnú časť kávových plantáží. Príkladom je tropický cyklón Pam, ktorý na Vanuatu v roku 2015 zničil až 90 % kávových kríkov.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Austrália a Oceánia  

Oceánia, Nová Kaledónia, Vanuatu, Austrália


náročnosť

18 dní

Trvanie

7399 9735€
K

Oceánia, Nová Kaledónia, Vanuatu, Fiji


náročnosť

16 dní

Trvanie

7004 9339€
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
TOP 12: Najsilnejšie zážitky z Oceánie
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 12: Najsilnejšie zážitky z Oceánie

Pacifik so svojimi 25 000 ostrovmi je jednou z najtajomnejších a najväčších výziev pre cestovateľov a dobrodruhov. Obrovská rozloha 165 miliónov…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Figovník banyan - najuznávanejší strom sveta
Blog

Blog Figovník banyan - najuznávanejší strom sveta

Figovník alebo fikus poznáme určite všetci. Ako rastlinu v kvetináči sme ju vídavali v tisíckach škôl po celom Slovensku ešte od čias socializmu.…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: