Kazachstan v jednom časovom pásme

Kazachstan v jednom časovom pásme

Obrovitánsky Kazachstan ležiaci oboma nohami v Strednej Ázii sa od 1.marca 2024 rozhodol, že sa spojí do jedného časového pásma. Až do tohto momentu sa deviata najväčšia krajina sveta nachádzala v dvoch pásmach, no rozhodli sa veci zjednodušiť a spojiť ich dokopy.

Prvého marca sa úderom polnoci krajina v čase zjednotila, no nielen to. Kazachstan sa týmto krokom ocitol v rovnakom časovom pásme ako Uzbekistan, Tadžikistan či Turkmenistan a jedinou výnimkou je dnes v stredoázijskom regióne Kirgizsko.

Kazachstan sa rozhodol zjednotiť čas kvôli zjednodušeniu dopravy, komunikácie a v krajine veria, že aj tento malý krok pomôžu obchodu. Odborníci z Kazachstanu sa dokonca vyjadrili, že zmena času v regiónoch zlepší aj kvalitu života Kazachov.

Na strane druhej sa objavili hlasy, ktoré poukazujú na to, že domácnosti čaká vyššia spotreba elektriny kvôli tomu, že bude dlhšie svetlo. Od apríla 2023 však špecializovaný tím zisťoval všetky pre a proti, až sa napokon krajina rozhodla čas zjednotiť.

Zmena času sa týkala aj našich BUBO zájazdov, kedy sme z Kazachstanu prichádzali do Uzbekistanu a museli sme si vždy na hranici meniť čas. Dnes to budeme mať na zájazde Strednou Áziou aj my jednoduchšie.

Vypočujte si aj náš BUBO podcast o Kazachstane.

Mohlo by vás zaujímať aj:


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

2076 2595€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3521 4695€
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

4319 5759€
Šimkent - v treťom najväčšom meste Kazachstanu Šimkent

Šimkent Šimkent - v treťom najväčšom meste Kazachstanu

Po tom ako si človek užije Almaty, ukrytú pod horami, zaujímavé je ísť aj pozrieť iné časti tejto obrovskej krajiny. Nasadnime do kazašského vlaku…

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Aralské jazero - čo spôsobilo ekologickú tragédiu storočia? Blog

Blog Aralské jazero - čo spôsobilo ekologickú tragédiu storočia?

Aralské jazero je podľa OSN miestom, kde sa odohrala najväčšia ekologická katastrofa 20. storočia. Plocha slanej vody, ktorá leží v srdci strednej…

Martin Lipinský 9 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: