Grécko je krajinou, ktorá ukrýva symboliku v každom ornamente či symbole vytesanom do skaly. Vojny medzi bohmi, trestanie smrteľníkov či uctievanie a prinášanie obiet bolo súčasťou každodenných životov. Príbehy či skôr legendy, ktoré šepkajú tajomstvá zašlých čias dodnes uchvacujú cestovateľov.
Inak tomu nie je ani v hlavnom meste, v Aténach. Ich návšteva je plná histórie, ruchu, dobrého jedla a v neposlednom rade mýtov, ktoré popúšťajú uzdu fantázie počas prechádzok historickým centrom.
Práve príbeh starovekých Atén je starý ako mesto samé. Keď mesto vznikalo ľudia potrebovali patronát boha alebo bohyne, ktorý by držal ochrannú ruku nad jeho obyvateľmi. Nečakane sa o túto pozíciu zaujímali hneď dvaja kandidáti. Prvou uchádzačkou o priazeň ľudu bola bohyňa múdrosti, stratégie a vojny – Aténa. Jej súperom bol hrozivý boh mora Poseidon. Súťaž mala jednoduché pravidlá. Kto daruje mestu najhodnotnejší dar bude určený za víťaza.
Poseidon v snahe o úspech a ohromenie obyvateľov zarazil svoj mohutný trojzubec do skaly, z ktorej následne vytryskla voda. Zdalo by sa, že nič hodnotnejšie než voda sa obyvateľom nemôže ujsť, no keďže bol Poseidon bohom morí, prameň bol slaný a jeho využitie bolo len obmedzené.
Aténa dostála svojmu prívlastku múdra a doniesla pre mešťanov zdanlivo obyčajnú olivu. Zasadila ju do zeme a keďže bola bohyňou, popohnala jej rast. Kôstka vyklíčila, vyhnala prvé lístky a zanovito sa predierala suchou pôdou a razila nové konáre a výhonky. Následne zarodila a ukázala plné bohatstvo, ktoré ľudu prináša. Bolo ním drevo, olej, potraviny a s nimi prichádzajúci rozmach obchodu a základ hospodárstva, ktorým je dodnes.
Na rozhodnutie nebolo dlho čakať, jednoznačnou víťazkou a patrónkou mesta sa stala Aténa. Tento legendárny boj poukazuje nie len na to, ako mesto prišlo k svojmu menu, ale aj na starogrécke hodnoty víťazstva umu a stratégie nad hrubou silou.
Keď sa ocitnete na majestátnej Akropole, zistíte, že je takmer celá venovaná bohyni Aténe a jej rôznym podobám. No a legenda o patronáte mesta sa dokonca spája aj s jednou z pamiatok práve tu.
Ide o záhadný chrám Erechtheion. V jeho srdci mala byť údajne drevená socha Atény Polias – ochrankyne mesta, zároveň sa tu malo nachádzať miesto, kde Poseidon vrazil do zeme svoj trojzubec. No a na tomto mieste taktiež vyrástol Aténin olivovník. Možno taký ako ten, ktorý dodnes rastie z jednej strany chrámu a pripomína návštevníkom tajomné legendy, ktoré prelínali hranice skutočnosti medzi božou a ľudskou ríšou.
Objavte spolu s nami čaro Grécka a pridajte sa na jeden z našich zájazdov:
Tipy a zážitky - Grécko
- Aténska Akropola
- Kréta - zážitky z ostrova
- Disk z Faistu
- Rhodos a Johaniti
- Najlepší hotel v Aténach sa volá Grande Bretagne
- Atény - Národné archeologické múzeum
- Staroveké Delfy
- Epidauros - najlepšie zachované divadlo staroveku
- Korint a Apolónov chrám
- Aténska Agora
- Mys Sunion - najkrajší západ slnka
- Nafplio - prvé hlavné mesto Grécka
- Mykény - Agamemnón aj Schliemann
- Atény - najkrajšia štvrť Plaka
- Partenón (Grécko)
- Knosos (Kréta); Labyrint, ktorý strážil Minotaurus
- Zamarovského pamätná tabuľa v Grécku
- Zakynthos - pláž Navágio
- Najlepšia grécka sladkosť
- Letisko v Heraklione