Partenón je stavba, na ktorú je Európa hrdá, veď nejde iba o stavbu, ale ide o symbol demokracie. Myšlienku novej Akropoly presadzoval Perikles, významný politik tej doby. Perikles vedel, že táto Akropola by urobila z Atén mesto nespornej krásy a veľkosti – čo sa aj potvrdilo. Keynesova makroekonomická teória ešte nebola známa, ale Perikles vedel, že TO akosi funguje. Po utratení legendárneho množstva peňazí Aténčania úplne pretvorili skalu Akropoly na miesto zázrakov. Predtým vyhrali nad Peržanmi a tak financie mali a Perikles mal víziu a vedel, že veľké veci sa bez veľkých investícií zrealizovať nedajú.
Apropos, na Akropole stál chrám už predtým. V roku 490 p.n.l. pri bitke pri Maratone Gréci porazili Peržanov a ako vďaku postavili chrám bohyni Aténa. O desať rokov neskôr Xerxes I. dobyl Atény a chrám vypálil. Vraj toto barbarstvo bolo dôvodom toho, že Alexander Macedónsky vypálil Perzepolis.
V starovekej Periklovej Akropole stála kolosálna bronzová socha bohyne Atény. Socha sa volala Athena Promachos- zo zlata a slonoviny, teda tá, ktorá bojuje v prvej línii. Autorom bol známy sochár Feidias. Partenón bol postavený v dórskom slohu s časťou v iónskom štýle. Feidias bol priateľom Perikla a ten ho, aj keď nebol architektom, poveril stavebným umeleckým dozorom nad Partenónom. V 4. storočí, keď sa v Grécku upevnilo kresťanstvo, bol Partenón premenený na kresťanský chrám zasvätený Panne Márii.
Partenón som zaradil do svojho blogu Najstaršie pamiatky sveta. Tipnite si, ktorá je tá najstaršia?
Je dobre vedieť, že demokracia = vláda ľudu v starých Aténach vyzerala trošku inak. Nejde o to, že nehlasovali ženy, otroci a cudzinci (metics); ale hlasovali iba patricijovia, teda menej ako 20% populácie štátu. Volili tí, čo mali peniaze, moc, IQ. Vo veľkej väčšine išlo o vzdelaných ľudí zo slušných starých rodín. Rozhodovalo sa nie o tom, čo rozdelíme z toho, čo zoberieme (napríklad na daniach) iným, ale o ich vlastnom majetku.
Partenón je aj dnes postavený na tom najkrajšom mieste Atén, hlavného mesta Grécka, a usmieva sa na mesto. Aj dnes nám pripomína časy, kedy bolo Grécko vedúcou silou Európy. Bolo to už dávno.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Grécko
- Aténska Akropola
- Kréta - zážitky z ostrova
- Disk z Faistu
- Rhodos a Johaniti
- Najlepší hotel v Aténach sa volá Grande Bretagne
- Atény - Národné archeologické múzeum
- Staroveké Delfy
- Epidauros - najlepšie zachované divadlo staroveku
- Korint a Apolónov chrám
- Aténska Agora
- Mys Sunion - najkrajší západ slnka
- Nafplio - prvé hlavné mesto Grécka
- Mykény - Agamemnón aj Schliemann
- Atény - najkrajšia štvrť Plaka
- Knosos (Kréta); Labyrint, ktorý strážil Minotaurus
- Zamarovského pamätná tabuľa v Grécku
- Zakynthos - pláž Navágio
- Najlepšia grécka sladkosť
- Letisko v Heraklione
- Najkrajšia katedrála Kréty