Starovekí Egypťania pozorovali, že slnko aj lotos v noci zmiznú a ráno sa znova objavia. Tento cyklus miznutia a opätovného objavovania bol považovaný za symbol znovuzrodenia a nových začiatkov.
V Starovekom Egypte stvorenie, narodenie a Slnko ako zdroj života boli vždy spojené s obrazom lotosu. Tento veľký kvet rozkvitol, keď vstal z hlbín prvotných vôd a na svojich okvetných lístkoch priniesol bytosť stelesnenú v podobe slnečného božstva, zlatého dieťaťa: boh slnka Ra sa narodil z lotosu. Vychádzajúce slnko bolo tiež často reprezentované ako Horus vychádzajúci z lotosu, ktorý predstavuje vesmír. Lotosový kvet mohol slúžiť ako trón Osirisovi, Isis a Nephthys.
Z dôvodu jeho napojenia na znovuzrodenie a vzkriesenie, egyptský modrý lotos (Nymphaea caerulea), čo je presnejšie lekno, bol v starovekej civilizácii spájaný so smrťou. V dôsledku toho sa používal pri rôznych pohrebných tradíciách. Podľa starovekej egyptskej Knihy mŕtvych, Egypťania verili, že lotos môže priviesť späť mŕtvych. Robilo sa to pomocou kúziel, ktoré by údajne premenili človeka na lotos.
Keďže lotos predstavoval vzkriesenie, znamenalo to, že zosnulý sa mohol ,vrátiť k životu‘. Modré lotosy sa používali v chrámoch, umeleckých dielach a evidentne aj v hrobkách. Keď v roku 1922 Howard Carter otvoril hrobku kráľa Tutanchamóna, zistil, že kvet lotosu bol rozsypaný po jeho tele.
Lotos symbolizoval obnovenie vitality a návrat mladosti, pretože podľa názoru Egypťanov starý boh zomiera, aby sa znovu zrodil ako mladý. Obraz zosnulého, ktorý drží lotosový kvet, hovorí o vzkriesení z mŕtvych, prebudení na duchovnej úrovni.
Ako symbol blahobytu a plodnosti bol lotos atribútom memphiského boha vegetácie Nefertuma, ktorý bol zobrazovaný ako mladý muž s pokrývkou hlavy v podobe lotosového kvetu. V textoch pyramíd sa to nazýva "lotos z nosa Ra". Každé ráno boh Nefertum vstáva z lotosu a každý večer zostupuje do vody posvätného jazera.
Od staroveku bol lotos spájaný s najvyššou mocou. Lotos mal mnoho ďalších významov a použití.
- Po prvé, predstavoval jednotu horného a dolného Egypta, žezlo egyptských faraónov bolo vyrobené vo forme lotosového kvetu na dlhej stonke.
- Po druhé, používal sa aj ako druh rekreačnej drogy. Dokonca sa s ním zaobchádzalo ako s liekom, pre jeho schopnosť liečiť úzkosť a nespavosť.
- Nakoniec okrem iného sa lotosové kvety používali aj na počítanie.
Kvety boli vo všeobecnosti dlho považované za symboly sily, štedrosti, priaznivosti a čistoty.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira
- Najstaršia psychiatrická klinika
- Talaat Harb – obchodná ulica Egypta
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Tahrir - revolučné námestie Káhiry
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor
- Údolie kráľov, Luxor
- Chrám Philae
- Kaviareň El Fishawi
- Kresťania v Egypte
- Feluka na Níle
- Karnacký chrám
- Pyramídy v Gíze
- Lomená pyramída, Dahšúr
- Imhotep -prvý architekt
- Pyramídy v Sakkáre