To, že Namíbia disponuje bohatými zásobami uránu a diamantov, nie je novinkou. Po nedávnych výskumoch sa však ukazuje, že táto africká krajina má pred sebou ďalšiu perspektívnu kapitolu. Namíbia by sa totiž mohla zaradiť medzi významné energetické veľmoci kontinentu, keďže odborníci potvrdili, že v jej teritoriálnych vodách sa nachádzajú miliardy barelov ropy. Tieto odhady už nie sú len špekuláciami, ale pevne potvrdenými faktami.
Ropný prieskum v Namíbii má svoju históriu už od polovice 20. storočia, kedy prvé prieskumné aktivity prebiehali v 50. a 60. rokoch. Až však nové technológie a metódy prieskumu v posledných desaťročiach odhalili potenciál morského dna.
Do dnešných dní bolo hospodárstvo Namíbie predovšetkým závislé na ťažbe uránu, no tento trend sa môže čoskoro zmeniť. Ropné giganty, ako napríklad TotalEnergies, predpokladajú, že krajina môže zažiť podobný hospodársky boom, aký v súčasnosti prebieha v Guyane, na opačnej strane Atlantiku.
Aj keď sú tieto nálezy ropy bohaté, na začatie ťažby a uvedenie celého ropného projektu do života bude potrebné vybudovať komplexnú infraštruktúru, bez ktorej sa ťažba nezaobíde. Rovnako dôležité bude pripraviť kvalifikovaných pracovníkov, ktorí sa budú podieľať na operáciách na ropných plošinách. Celý tento proces si vyžiada čas, no niektoré spoločnosti sú pripravené začať s ťažbou okamžite, ak by sa to dalo.
Namíbia však čelí aj určitým obavám zo strany svojich úradov. Otázka znie, či v dobe, keď je v globálnom meradle čoraz väčší tlak na znižovanie emisií, bude záujem o ropu ešte stále taký silný. Je to opodstatnená obava, aj keď prechod na nulové emisie si ešte bude vyžadovať určitý čas.
Namíbia je na prahu potenciálneho energetického boomu a ten by mohol zásadne ovplyvniť jej hospodárstvo a posilniť postavenie krajiny na medzinárodnej scéne. Kľúčom k úspechu bude zodpovedné nakladanie s prírodnými zdrojmi, ktoré krajina vlastní, a vyváženie ekonomických záujmov s ochranou životného prostredia. Namíbia má jedinečnú príležitosť ukázať, ako možno udržateľne a efektívne využiť svoje prírodné bohatstvo v prospech svojich občanov.
Namíbia je geograficky blízko Angoly, ktorá je druhým najväčším vývozcom ropy v Afrike, pričom ropný priemysel tvorí až 90 % jej vývozu. Napriek tomu však väčšina obyvateľov Angoly žije v chudobe a nezamestnanosti, čo naznačuje, že takýto model nemusí byť pre Namíbiu ideálny. Verím však, že Namíbia sa na tento veľký krok pripraví zodpovedne. Ak sa krajine podarí využiť svoj nový ekonomický potenciál bez poškodenia prírodných a kultúrnych hodnôt, môže to viesť k výraznému rastu, a to nielen v energetickom sektore, ale aj v turizme.
Prečítajte si naše blogy o Namíbii:
- Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie
- Duna Big Daddy - výstup za hodinu, zostup za tri minúty
- Ako si užiť najväčší kaňon Afriky - Fish River Canyon
- Spitzkoppe - instagramový raj uprostred ničoho
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Namíbia
- Namíbski Himbovia
- Damarovia - krováci z Namíbie
- Žirafa trpaslík z Namíbie
- Adrenalín na najstaršej púšti sveta, Namib
- Sossusvlei
- Uškatce v Cape Cross
- Kŕmenie gepardov v Namíbii
- Smrad z uškatcov
- Meteorit Hoba
- Kolónia uškatcov v Cape Cross
- Nádherné ženy kmeňa Himba
- Mŕtvy strom v Deadvlei
- Najstaršia púšť sveta, Namib
- Havária kvôli turistom v Namíbii
- Perfektné hotely v Afrike - referencia
- Vinice v Namíbii
- Krásy Namíbie
- Deň nezávislosti v Namíbii
- Zdolaná piesková duna v Namíbii
- Big Daddy a zelená Namíbia