Namíbijský Vrchný súd zrušil zákaz homosexuálnych vzťahov

Namíbijský Vrchný súd zrušil zákaz homosexuálnych vzťahov

Vrchný súd pre Namíbiu v prelomovom rozsudku zrušil zákaz homosexuálnych vzťahov, ktorý je v protiklade s nedávnymi snahami o obmedzenie práv LGBTQ ľudí v iných afrických krajinách. Tento krok je označovaný za prelomový.

Toto rozhodnutie súdu prišlo po návrhu Friedela Dausaba, reprezentanta sexuálnej menšiny. Ten argumentoval, že kriminalizácia homosexuálnych vzťahov a iného sexuálneho správania považovaného za neprirodzené porušuje základné ľudské práva a slobody občanov a predstavuje nespravodlivú diskrimináciu.

Sudcovia Nate Ndauendapo, Shafimana Ueitele a Claudia Claasenmu mu dali za pravdu a uviedli, že zákony namierené proti homosexuálom nespravodlivo rozlišujú medzi mužmi a ženami a medzi homosexuálnymi a heterosexuálnymi pármi. Zároveň odsúdili názory označujúce túto praktiku za „ohavnú neresť“. Podľa súdu sú tieto ustanovenia založené na predsudkoch a neopodstatnených spoločenských predsudkoch.

„Je dobré, aby mladí ľudia LGBTQ vedeli, že ich láska nie je zločin,“ povedal Dausab po vynesení rozsudku. „Pre Namíbiu je to skvelý deň.“

Generálny prokurátor Festus Mbandeka, ktorý v mene vlády namietal proti Dausabovej žiadosti, argumentoval, že verejná mienka v Namíbii sa ešte nevyvinula natoľko, aby zákonodarcovia boli pripravení zrušiť zákony proti homosexualite, a že ústavná ochrana pred diskrimináciou sa výslovne nevzťahuje na sexuálnu orientáciu.

Vláda zatiaľ rozsudok posudzuje a nerozhodla sa, či sa odvolá, uviedla Gladice Pickeringová, výkonná riaditeľka ministerstva spravodlivosti.

Uganda minulý rok schválila prísne zákony proti homosexuálom, ktoré pre niektorých páchateľov predpisujú trest smrti. Parlament Ghany vo februári schválil zákon, ktorý požaduje pre osoby hlásiace sa k LGBTQ komunite až trojročné väzenie. Toto opatrenie je napadnuté na súde a prezident krajiny ho zatiaľ nepodpísal. Aj Tanzánia a Keňa zvažujú obmedzenie práv LGBTQ ľudí.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

6424
K

Afrika  

Namíbia


náročnosť

15 dní

Trvanie

5588
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Botswana


náročnosť

14 dní

Trvanie

4936 5484€
Duna Big Daddy - výstup za hodinu, zostup za tri minúty Prémiový blog

Prémiový blog Duna Big Daddy - výstup za hodinu, zostup za tri minúty

Túra. Čo si predstavíte pod týmto slovom? Väčšinou zrejme strmé lesnaté kopce či nezdolateľné zasnežené vrchy a horské masívy, na ktoré sa stúpa…

Viktor Háber 20 min. čítania
​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie Windhoek

Windhoek ​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie

Windhoek je jednou z najmladších metropol sveta, veď je hlavným a najväčším mestom krajiny, ktorá si svoju nezávislosť vydobyla až v roku 1990 –…

Martin Hrnko, Viktor Háber 9 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: