Sakkára je snom archeológov, pretože je domovom obrovského množstva staroegyptských nálezov múmií, hrobiek a asi tuctu pyramíd. Každý rok archeológovia objavujú nové objavy vrátane posmrtných masiek, zvitkov Knihy mŕtvych a dokonca aj workshopov o mumifikácii.
Jedným z dôležitých dôvodov je jeho blízkosť k mestu Memphis. Sakkára bola hlavnou nekropolou spojenou s hlavným mestom Memphis, ktoré zostalo do značnej miery administratívnym centrom počas celej egyptskej histórie a zároveň bolo hlavným náboženským centrom oslavujúcim kulty rôznych božstiev.
Sakkára by sa mala vnímať ako súčasť širšieho mestského prostredia. Obyvatelia Memphisu formovali a pretvárali nekropolu počas mnohých generácií, a tak boli dejiny mesta Memphis a jeho nekropoly úzko prepojené.
Sakkára bola posvätná aj kvôli hrobkám najstarších egyptských faraónov. Počas druhej dynastie (približne 2 800 až 2 650 pred Kristom) faraóni Hotepsekhemwy, Reneb a Ninetjer si dali postaviť hrobky práve v Sakkáre.
Faraón tretej dynastie, Džoser, postavil slávnu stupňovitú pyramídu v Sakkáre a niekoľko ďalších faraónov, ako napríklad faraóni piatej dynastie Userkaf, Unas a Djedkare Isesi, tu majú tiež svoje pyramídy.
Každý chcel byť pochovaný v blízkosti faraónov a priľahlé územie bolo určené nielen pre kráľovské rodiny. Práve preto si aj veľký počet dvorných úradníkov postavilo mastabové hrobky v okolí.
Dokonca aj v Novej ríši (približne 1550 až 1070 pred Kristom), v čase, keď boli faraóni pochovávaní v Údolí kráľov vzdialenom asi 300 míľ (483 kilometrov), mnoho úradníkov stále chcelo byť pochovaných v Sakkáre. Stalo sa to kvôli histórii lokality a spojeniu s egyptskými božstvami. Zatiaľ čo králi boli pochovaní v Údolí kráľov v Thébach, najvýznamnejší správcovia kráľovstva postavili svoje hrobky v tvare chrámu v Sakkáre, na mieste, ktoré bolo presiaknuté históriou a na mieste, ktoré sa považovalo za sídlo rôznych významných osobností, božstvá ako Sokar, boh smrti. V Memfise bol Sokar uctievaný ako ochranný boh pohrebiska (Sakkáry) a preto bol známy ako „Ten, ktorý je na piesku“. Meno Sakkára vzniklo práve z jeho mena.
Džoserova stupňovitá pyramída bola považovaná za obzvlášť významné stavebné dielo, aj dlho po tom, čo bola postavená. Staré pamiatky z minulosti ovplyvňovali neskoršie generácie. Aj keď mal komplex stupňovitej pyramídy 1000 rokov, prijímal gramotných návštevníkov, ktorí svoj obdiv k pamiatke udržiavali vo forme graffiti napísaných na stenách komplexu.
Živé dedičstvo
Sakkára je starobylé miesto a dodnes aktívnym pohrebiskom, aj keď v oveľa menšom rozsahu.
Význam Sakkáry dramaticky poklesol, po tom ako sa kresťanstvo stalo hlavným náboženstvom v Egypte počas štvrtého a piateho storočia nášho letopočtu. Ale aj po úpadku egyptského polyteistického náboženstva Sakkára stále videla nejaké využitie – napríklad koptský kláštor Jeremiáš bol na tomto mieste postavený v piatom storočí.
Dnes je lokalita plná archeológov a turistov. Ako miesto živých a nie mŕtvych je Sakkára dnes živšia ako kedykoľvek predtým a viete si ju pozrieť počas nášho zájazdu v Egypte.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira
- Najstaršia psychiatrická klinika
- Talaat Harb – obchodná ulica Egypta
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Tahrir - revolučné námestie Káhiry
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor
- Údolie kráľov, Luxor
- Chrám Philae
- Kaviareň El Fishawi
- Kresťania v Egypte
- Feluka na Níle
- Karnacký chrám
- Pyramídy v Gíze
- Lomená pyramída, Dahšúr
- Imhotep -prvý architekt
- Pyramídy v Sakkáre