Mesto Ollantaytambo, ktoré sa nachádza v Posvätnom údolí medzi Cuscom a Machu Picchu, je často prehliadané v prospech známejších destinácií. Ale cestujúci, ktorí sa rozhodnú zostať a preskúmať toto historické miesto, sú odmenení jedinečným pohľadom na každodenný život v malom meste Peru.
Ollantaytambo bolo jednou z mnohých osád, ktoré dobyl Pachacutec, 9. kráľ Inkov, ktorý sa postaral o premenu kráľovstva Cusco na mocnú Tawantinsuyu alebo ríšu Inkov. Za jeho vlády slúžilo Ollantaytambo ako kľúčová základňa pre šľachticov Inkov a agrárnych robotníkov. Po jeho smrti zostal majetok pod kontrolou jeho rodovej línie v súlade s pozemkovými privilégiami vyhradenými pre inckých kráľov.
Na rozdiel od Machu Picchu máme rozsiahle písomné záznamy o histórii Ollantaytambo v rokoch počas dobytia a po ňom. Keď vodca povstalcov Manco Inca utiekol z Cusca, zriadil si tu svoje sídlo a stalo sa miestom neslávne známej bitky pri Ollantaytambo v roku 1537. Tvárou v tvár prichádzajúcemu útoku nariadil Manco Inca postaviť riečnu priehradu na zaplavenie údolia a využil terasy ako vyššie položené miesto na porážku španielskych vojakov.
Povstalecké sily Inkov sa nakoniec stiahli ďalej do džungle a Ollantaytambo padlo do vlastníctva španielskych kolonistov. Mesto sa stalo ústredným bodom pre osídlenie v Posvätnom údolí – najprv ako "encomienda" - pridelená kolónia Hernandovi Pizarrovi, bratovi dobyvateľa Francisca Pizarra. (Encomiendas boli pozemky, ktoré dostali španielski osadníci. Vo feudálnom štýle mal príjemca grantu nárok na prácu domorodých komunít, ktoré v nich žili, zdanlivo výmenou za náboženské vzdelanie a ochranu.)
Architektúra Ollantaytambo je monumentálna. Usporiadanie mestského sektora zahŕňa dve jasne odlíšené oblasti: obytnú a administratívnu. Vynikajúce kamenárske práce sú zobrazené spolu s pôsobivou poľnohospodárskou technológiou, ktorá zahŕňa terasy, fontány a zavlažovacie kanály, ktoré sa dodnes používajú.
Pre svoj urbanistický aj architektonický dizajn je Ollantaytambo pravdepodobne jednou z najsofistikovanejších stavieb Inkov. Na základe kroník dobytia a strategickej polohy miesta vedci dlho verili, že toto miesto bolo pevnosťou na vojenskú obranu. Vysoká kvalita kamenárskej práce však naznačuje, že slúžila aj ako miesto dlhodobého odpočinku pre kráľovské rodiny prechádzajúce posvätným údolím, možno po chodníkoch z Cusca do Machu Picchu.
Dnes jeho najstaršie predkolumbovské obydlia zdieľajú priestor so španielskymi koloniálnymi budovami a súčasnými stavbami a spoločne rozprávajú príbeh svojej dlhej a zaujímavej minulosti, o ktorej si hovoríme viac na zájazdoch do Peru.
Tipy a zážitky - Peru
- Prvá slovenská expedícia krížom cez Peru
- Národný park Manu
- Z Aguas Calientes na Machu Picchu
- Nazca, obrazce lietadlom
- Islas Ballestas - ostrovy v Peru
- Prechod z Bolívie do Peru cez náhornú plošinu
- Prechod z Peru do Bolívie
- Prechod z Arequipy k jazeru Titicaca
- Arequipa - tipy na prehliadku
- Cesta do Bielého mesta Arequipa
- Výlet z Paracasu
- Lima - tipy na prehliadku
- Ostrovy na jazere Titicaca
- Rady na prehliadku v Cuzco
- Vyhliadkový let nad Nazcou
- Wayna Picchu - výstup
- Cuy - peruánske morské prasiatko
- Peruánska Amazonka
- Vyhliadka nad jazerom Titicaca
- Lima - Mesto kráľov