Otroctvo v Austrálii

Otroctvo v Austrálii kolonializmus už predsa skončil!

Vláda Vanuatu začala vyšetrovanie programov pracovnej mobility vrátane programu sezónnych pracovníkov v Austrálii.
  Vyšetrovanie prichádza v nadväznosti na svedectvo sezónnych pracovníkov z Vanuatu v Austrálii na parlamentnom vypočutí začiatkom tohto mesiaca, v ktorom tvrdili, že zažili šikanovanie, vykorisťujúce pracovné podmienky, otrasné podmienky bývania a celkovo nedostatok akýchkoľvek podporných služieb.
Osobne poznám viacero mužov z ostrovov Tichého oceánu, ktorí prichádzajú pracovať do Austrálie každoročne: zbierajú hrozno, pomaranče... Píšem o nich nielen pri článkoch o Vanuatu, ale aj pri Šalamúnových ostrovoch, ale aj pri vzdialenom Kiribati. Školy na ostrovoch sú úbohé a oni sa nemajú ako v Austrálii presadiť. V tomto sme my Slováci mali výhodu, mnoho ľudí pracuje v Austrálii, študuje tu ... Čo sa týka ľudí z Oceánie, Austrália im vo svojich programoch sľubuje tisíce, ale oni dostanú na výplatnú pásku nakoniec okolo 50 Euro týždenne. Je to novodobé otroctvo, a ako to ja vidím, toto je typické smerovanie anglosaského sveta. Na kolonializmus si jednoducho zvykli. Ministerský predseda Austrálie Scott Morrison sa dnes (o bezmála dva dni neskôr, ale predsa) vyjadril k Rusko – Ukrajinskej kríze, o ktorej samozrejme nevie nič. Nevyhostili veľvyslanca Ruska.  Prednedávnom tento dnešný (voľby sú za rohom) šéf Austrálie deportoval najlepšieho tenistu sveta z ich krajiny. Obidve vyjadrenia sú čisto populistické a ide o „antičiny“. No čo sa deje na austrálskej zemi je jasné a neodškriepiteľné.

No treba sa pozrieť aj čo sa deje inde, ale pod dohľadom austrálskej vlády. Bol som na ostrove Nauru, kde má Austrália svoje detenčné centrá.  Tú hrôzu si neviete predstaviť. Deti sem prišli, keď mali povedzme päť rokov, iba na chvíľu, dnes  majú pätnásť a nevedia čítať ani písať. Ich rodičia sú utečenci, ale Austrália ich neprijala. Nauru je jednou veľkou väznicou. Odporúčam neziskovým organizáciám, aby sa na túto tému pozreli - aj keď grant nedostanete. Ostatných by som rád upozornil na policajný represívny štát, ktorý drží potomkov trestancov na krátko. Koloniálne predátorstvo anglosasov musíme z tohoto sveta vymýtiť. Keďže ovládajú médiá, tak sa tieto správy „von“ dostávajú veľmi ťažko. Ani samotní Austrálčania o týchto veciach nevedia. Takže koniec koncov to bude dobré aj pre samotnú Austráliu. Austrálčania sú totižto vo všeobecnosti super ľudia.

Mohlo by Vás zaujímať:

V tomto blogu o Zážitkoch Oceánie  nájdete aj ako som obehol celý štát Nauru dokola- video.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Austrália a Oceánia  

Papua Nová Guinea, Austrália


náročnosť

17 dní

Trvanie

7025
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

10 dní

Trvanie

4702 5467€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

14 dní

Trvanie

5712 6720€
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom

Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte

V priemere sme určite v horách lepší než Holanďania či naši bratia Česi. To nám Slovákom umožňuje do našich ciest po šírom svete zaradiť aj…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: