Ekonomika Peru sa znovu po troch mesiacoch násilných protestov otvára, škody boli spôsobené najmä v baníckom priemysle, cestovnom ruchu a ďalších kľúčových oblastiach. Protivládne protesty, ktoré zabili desiatky a zasadili rany do tela niektorým z najkritickejších sektorov Peru, začínajú ustupovať, ale zanechali svoje stopy na ekonomike krajiny.
Operácie na juhu krajiny bohatom na meď neustále narastajú a ikonické ruiny Machu Picchu sú opäť otvorené pre zahraničných turistov. Ale na tri mesiace boli životne dôležité diaľnice zatarasené balvanmi a horiacimi pneumatikami, lukratívne medené bane boli paralyzované a železničné trate vedúce k starovekej inkskej citadele, podobne ako väčšina peruánskej ekonomiky, boli zastavené uprostred šokujúco násilných demonštrácií. Mesiace nepokojov, pokračujúca politická patová situácia a hrozby obnovených protestov budú predstavovať vážne problémy pre hospodársky rast krajiny v roku 2023.
Keď sa objavil jasnejší obraz o ekonomickom dosahu, povedali, že jedna vec je istá: väčšia nestabilita bude brániť investíciám do nerastných surovín a odradí turizmus – ekonomické motory, ktoré tvoria 10 % a 3,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.
Dokonca aj v krajine tak zvyknutej na politický chaos, ako je Peru, ktoré za sedem rokov zažilo sedem prezidentov, chaotický nástup prezidentky Diny Boluarte v decembri po odstránení jej predchodcu Pedra Castilla uvrhol krajinu do za posledné desaťročia nevídaného násilia. Až 77 % občanov nesúhlasí s aktuálnou prezidentkou, tá si napriek tomu svoju moc udržala a patová situácia medzi exekutívou a súdnictvom zastavila nádeje na nové tohtoročné voľby, čo je kľúčová požiadavka demonštrantov.
Drsné pohorie Ánd sa tiahne do Posvätného údolia, kde bola inkská citadela Machu Picchu z 15. storočia opäť izolovaná od sveta. Peruánske ministerstvo kultúry zatvorilo archeologické nálezisko koncom januára po blokádach diaľnic a poškodených železničných tratiach, ktoré zanechali stovky turistov uviaznutých. Prístup k novodobému divu sveta bol znovu otvorený pre verejnosť takmer o mesiac neskôr a na zájazdoch do Peru sa tak opäť aj BUBO skupiny dostanú k divu sveta.
Peru, krajina pikantného ceviche, pečeného morského prasiatka a „kyslého“ pisca, je atraktívna tak pre batôžkárov, ako aj luxusných cestovateľov a priniesla pred pandémiou 4,4 milióna zahraničných turistov. Nedávne nepokoje však zasiahli tento sektor opäť. Podľa peruánskeho ministerstva zahraničného obchodu a turizmu straty v oblasti cestovného ruchu na národnej úrovni už v dôsledku politickej krízy dosiahli 600 miliónov dolárov. Obzvlášť tvrdo bol zasiahnutý hotelový priemysel, ktorý zaznamenal 83-percentné zníženie obsadenosti.
Tipy a zážitky - Peru
- Prvá slovenská expedícia krížom cez Peru
- Národný park Manu
- Z Aguas Calientes na Machu Picchu
- Nazca, obrazce lietadlom
- Islas Ballestas - ostrovy v Peru
- Prechod z Bolívie do Peru cez náhornú plošinu
- Prechod z Peru do Bolívie
- Prechod z Arequipy k jazeru Titicaca
- Arequipa - tipy na prehliadku
- Cesta do Bielého mesta Arequipa
- Výlet z Paracasu
- Lima - tipy na prehliadku
- Ostrovy na jazere Titicaca
- Rady na prehliadku v Cuzco
- Vyhliadkový let nad Nazcou
- Wayna Picchu - výstup
- Cuy - peruánske morské prasiatko
- Peruánska Amazonka
- Vyhliadka nad jazerom Titicaca
- Lima - Mesto kráľov