V starovekom Egypte pokrývali hieroglyfy opisujúce skutky faraónov a bohov steny všetkých posvätných chrámov. Hoci boli znaky odvodené zo života, ich význam zostával pre mnohých Egypťanov v tom čase nezrozumiteľný.
Egyptské chrámy totižto neboli miestom zhromažďovania a modlitieb, ako sú kostoly či mešity. Obyčajní Egypťania nemali vstup do chrámov povolený, hieroglyfy neslúžili na to, aby povznášali bežných návštevníkov.
- Reliéfy a hieroglyfy v chrámoch znázorňovali každodennú sakrálnu činnosť súvisiacu s kultom danému bohovi a príležitostné rituály, ktoré vykonával panovník, ale s väčšou pravdepodobnosťou, v mene panovníka jeho veľkňaz.
Úplne najbežnejším námetom chrámových reliéfov bol panovník a boh oproti sebe, s krátkym vysvetľujúcim hieroglyfickým textom opisujúcim danú udalosť. Faraón, ktorého meno, prípadne viac mien bolo zapísaných v kartuši, vykonáva posvätné obete jednému zo staroegyptských bohov. Tým sa posilňuje jeho moc a získava ochranu a požehnanie. Obeta mohla byť hmotná, ale tiež duchovného charakteru. Výmenou za obetu daruje boh panovníkovi stabilitu, blahobyt a moc a pomáha mu v jeho vláde v podobe priazne osudu.
Okrem chrámového rituálu poskytujú reliéfy a texty množstvo informácií aj o ďalších náboženských udalostiach, napríklad o sviatkoch alebo kráľovských slávnostiach, najväčšou a najhonosnejšou bola práve korunovácia faraóna, pri ktorej kráľ potvrdzoval legitímnosť svojej vlády.
- Tak ako všetkým zobrazeniam, aj tvarom a farbe hieroglyfov sa pripisovali magické schopnosti. Starovekí Egypťania verili, že slová majú veľkú moc tvoriť realitu. Preto bolo predčítanie starostlivo zaznamenaného slova na stenách chrámu, teda posvätného miesta, vysoko duchovná záležitosť, ktorú mohli praktikovať len zasvätení.
Ak aj vás, rovnako ako mňa, láka mystérium starovekého Egypta a chcete sa dozvedieť o tejto fascinujúcej a tajomnej kultúre viac, pridajte sa k nám na našich zájazdoch po Egypte.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira
- Najstaršia psychiatrická klinika
- Talaat Harb – obchodná ulica Egypta
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Tahrir - revolučné námestie Káhiry
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor
- Údolie kráľov, Luxor
- Chrám Philae
- Kaviareň El Fishawi
- Kresťania v Egypte
- Feluka na Níle
- Karnacký chrám
- Pyramídy v Gíze
- Lomená pyramída, Dahšúr
- Imhotep -prvý architekt
- Pyramídy v Sakkáre