Príbeh o Vírení oceánu mlieka

Príbeh o Vírení oceánu mlieka

Keď navštívite bájny Angkor Wat, zlatý klinec nášho BUBO zájazdu Vietnam, Kambodža, určite vám pri obdivovaní khmérskej architektúry neunikne najznámejší a najväčší basreliéf, ktorý pokrýva takmer celú východnú stenu stavby. Zaujímavý výjav, na ktorom sa zvláštne postavičky preťahujú lanom z jednej strany na druhú, pričom v strede sa nachádza hora, korytnačka a hinduistické božstvo Višnu. Rovnaký výjav sme už videli v sochárskej forme na moste pri hlavnej bráne, ktorou sme vstupovali do komplexu Angkor Thom. Prečo Khméri použili tento motív a čo má symbolizovať?

Jedná sa o odkaz na jeden z najznámejších príbehov hinduizmu, tzv. Vírenie oceánu mlieka. Rozpráva o tom, ako sa bohovia stali opäť nesmrteľnými. Podľa legendy jedno z najznámejších božstiev, boh hromu a dažďa Indra, jedného dňa stretol na svojich cestách mudrca Durvasa. Ten mu ponúkol krásny veniec z kvetov. Keď ho Indra prijal, zavesil ho na chobot slona, ktorý ťahal jeho voz. Slon však veniec nemotorne zhodil na zem. Mudrca to veľmi urazilo a v hneve preklial Indru aj všetkých bohov, tzv. Devas. Tí kvôli kliatbe stratili svoju moc a nesmrteľnosť.

V snahe získať ich späť sa bohovia pustili do hľadania Amritu, elixíru nesmrteľnosti, ukrytého v hlbinách prvotného oceánu, ktorý mal farbu mlieka. Boh Višnu im poradil, aby spojili sily so svojimi úhlavnými nepriateľmi- Ašurami, alebo po našom démonmi, a rozvírili spolu kozmický oceán. Tak aj urobili. Na vírenie oceánu použili horu Mandaru, ktorá im poslúžila ako otočná tyč. Okolo hory ako lano obtočili obrovského hada Vasukiho a striedavo ťahali jeho telo- bohovia ťahali chvost, zatiaľ čo démoni hlavu. Aby sa otáčajúca hora nepotopila, prišiel im na pomoc opäť boh Višnu. Objavil sa vo forme korytnačky a horu podoprel na svojom pancieri. Kolosálne preťahovanie lanom sa začalo a pokračovalo milióny rokov.

Predtým, ako sa z hlbín oceánu mlieka objavil samotný Amrit, vystúpil na povrch mytologický jed Halahala. Hrozilo, že otrávi celý oceán a následne zničí celý vesmír. Na pomoc preto tentokrát prišiel boh Šiva, ktorý jed prehltol. Jed zafarbil jeho pokožku na modro a určite by ho bol zabil, nebyť jeho duchaprítomnej manželky, bohyne Parvati. Tá chytila Šivu pod krk a zastavila šírenie jedu smerom do žalúdka. Vesmír bol zachránený.

Z oceánu následne vzišiel boh mesiaca; strom, ktorý plní priania; nebeský kôň, slon so 4 klami, bohyňa vína Madhira, bohyňa bohatstva a šťastia Lakshmi, nebeské tanečnice Apsary a ďalšie poklady. Keď sa konečne objavil elixír nesmrteľnosti, bohovia a démoni sa vrátili k svojmu odvekému boju a každý chcel samozrejme získať Amrit pre seba. Vtedy zasiahol Višnu poslednýkrát. Premenil sa na krásnu ženu Mohini a jej krásou rozptýlil pozornosť démonov. Bohovia zatiaľ vypili Amrit a získali späť svoju nesmrteľnosť.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3457 4939€
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3457 4939€
K

Ázia  

Vietnam, Thajsko, Kambodža


náročnosť

13 dní

Trvanie

3619
TOP 10: Ochutnali sme najhoršie jedlá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Ochutnali sme najhoršie jedlá sveta

My ľudia sme veľmi rozdielni. To, čo niekto považuje za pochúťku, napríklad kaviár či žabacie stehienka, iný nevie vložiť do úst. No jedlá, ktoré…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Phnom Penh – perla francúzskej Indočíny
Phnom Penh

Phnom Penh Phnom Penh – perla francúzskej Indočíny

Phnom Penh – perla francúzskej Indočíny. Túto prezývku dali kambodžskému mestu francúzski kolonizátori pred 150 rokmi. Odvtedy Phnom Penh aj…

TOP 10: Najväčšie zážitky z Ázie
Blog

Blog TOP 10: Najväčšie zážitky z Ázie

Ázia je najväčším kontinentom našej planéty. Nám Európanom je blízka a aj ja, keď som začal cestovať vo veľkom, bolo to práve sem. Ázia je extrémne…

Ľuboš Fellner 23 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: