K Bazilike Panny Márie Väčšej musíte prejsť trošku peši navyše, ale stále ste v absolútnom centre Ríma. No táto oštara sa oplatí, po Bazilike svätého Petra ide o druhý najkrajší kostol na svete. Je to ohromný, nádherný kostol, jedna zo štyroch patriarchálnych bazilík. Okrem hrobov papežov tu nájdete aj hrobku geniálneho sochára Berniniho. Rafaelo je pochovaný v Panteóne v Ríme a Michelangelo v kostole Santa Croce vo Florencii.
5. augusta 352 sa prisnil papežovi sen o tom, že v lete nasneží, a tak sa aj stalo. Sneh na miernom pahorku (Collis Esquilinus) mal tvar kríža. A tak na danom mieste postavili tento kostol.
O pahorkoch Ríma všetkých bazilikách som napísal blog Špeciality a pikošky Ríma, kde nájdete aj mnoho fotografií z interiéru Santa Maria Maggiore.
Keď vojdete dovnútra Santa Maria Maggiore, ovalí vás nebývalá krása a zároveň vidíte, že sa im tu v Ríme ľahko stavalo, a dôkazom sú stĺpy zo starého Ríma. Tu si uvedomíte, čo je to kvalitná stavba!
Ide o trojloďovú baziliku s dvoma postrannými kupolami. Koncom 15. storočia v hlavnej lodi kazetový strop ozdobili prvým zlatom ukradnutým z Ameriky. Čo si o tom myslím, sa dočítate v mojom blogu o Krištofovi Kolumbovi, každopádne, je to nádhera.
Pod pravou kupolou sa dnes nachádza Sixtínska kaplnka a je tu pochovaný silný pápež Sixtus V. Sixtínska kaplnka vo Vatikáne, o ktorej každý počul, bola postavená pápežom Sixtom IV. (r. 1471-84), a je známa po celom svete svojimi freskami od Michelangela. Oveľa menej známa, no nemenej veľkolepá kaplnka s rovnakým názvom je súčasťou Baziliky di Santa Maria Maggiore.
Pod ľavou kupolou je uctievaný starožitný obraz ikona Madony Salus Populi Romani (Spása rímskeho ľudu). Kaplnky na ľavej aj pravej strane sú grandiózne a ide o najväčší luxus, aký si viete predstaviť. V bazilike je pochovaných 6 pápežov, mnohí kardináli, spomínaní Bernini či sestra Napoleona Bonaparteho, Pauline. Jej krásu môžete obdivovať na soche v Galérii Borghese od Antonia Canovu. Fotografiu diela nájdete na konci blogu: Rím pre pokročilých
Sedemdesiatpäť metrov vysoká zvonica pri bazilike bola postavená už v 14. storočí a ide o najvyššiu zvonicu v Ríme.
Pred vstupom sa nachádza úžasný štyridsaťdva metrov vysoký Cipollitov stĺp z Maxentiovej baziliky, ktorá už neexistuje a ktorá stála na začiatku Forum Romanum. Pokyn na stavbu vydal cisár Maxentius v roku 308, ale keď ho v bitke v roku 312 zabil Konštantín Veľký a vzal si za svoju druhú ženu jeho sestru, tak bola dobudovaná ako Konštantínova Bazilika (Basilica Constantina). Keby stála, tak toto je najstaršia bazilika, a nie Bazilika Jána krstiteľa v Lateráne. O Konštantínovej bazilike sa hovorí ako o poslednom veľkolepom diele starého Ríma. Z toho stĺpu to vidieť a už iba kvôli nemu sa k Santa Maria Maggiore oplatí prísť.
Fotografia: vidieť priečelie baziliky, ako aj Cipollitov stĺp
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Taliansko
- Siena - najkrajšie Toskánsko
- Limoncello na ostrove Capri
- Michelangelo a Dávid
- Taliansky Janov
- Posledná večera v Miláne a Leonardo da Vinci
- Cortina d´Ampezzo - stredisko Dolomitov
- Milánsky Dóm
- Luxusný hotel juhu Talianska- Masseria
- Alberobello -čo vidieť v Apúlii
- Najlepší chlieb na svete
- Údolie Itria - Apúlia
- Medzinárodný festival snehových sôch
- Južné Tirolsko - svadba
- Festival vo Fanove
- Sviatok Sant’Antonio Abate
- Lecce – čo vidieť v Apúlii
- Pamiatky Florencie
- Cucina Povera – zdravé jedlo chudobných
- Budúcnosť kulinárstva je v ekológii
- Bari – rady, informácie, a čo vidieť