Spoločenské hry sú staršie ako najstaršie písané správy v dejinách ľudstva. Zastávali významné miesto v starých civilizáciách. Za najstaršiu spoločenskú hru sa považuje Mehen. Jeden z najstarších dôkazov o hre Mehen sa našiel v preddynastickom pohrebisku v Ballas (neolitická kultúra Naqada) datovaného do roku 4000-3000 pred n.l v starovekom Egypte.
Hra bola dostala meno podľa egyptského boha. Mal podobu hada, ktorý bol po stáročia ochrancom boha slnka Ra pred všetkým zlým. Z tohto dôvodu aj hrací plán mal políčka usporiadané do špirálovite skrúteného tela hada. Hralo sa bez kocky so šiestimi kameňmi, pričom tieto mohli byť tvarované tak, že polovica kameňov mala podobu leva a druhá polovica podobu levice. Presné pravidlá hry sa nezachovali, ale vieme, že táto hra sa hrala aj za hranicami starovekého Egypta, na Cypre sa dokonca hrala dlhšie než v Egypte.
Približne rovnako stará a takisto obľúbená bola aj egyptská hra Senet.
Senet sa často objavuje na stenách hrobiek, a preto sa jej prikladá význam najmä v súvislosti s posmrtnou cestou na druhý svet. Senet bol taký populárny, že desiatky kópií hry prežili v hrobkách rôznych vládcov a aristokratov, ktoré sa datujú pred 3500 - 2000 rokmi p.n.l. Niekoľko kópií sa našlo aj v hrobke Tutanchamona. Existujú rôzne verzie pravidiel, ktoré boli zrekonštruované z archeologických dôkazov objavených v starovekých hrobkách.
Z toho, čo vieme, hrali dvaja hráči na doske s tromi rovnobežnými radmi po desať políčok. Každý hráč dostane päť až sedem figúrok, v závislosti od verzie hry, nazývaných pešiaci. Sú to preteky o to, aby ste dostali všetky svoje figúrky z hracej plochy. Pohyb figúrok je závislý od hodu kockou. V starovekom Egypte používali buď palice, alebo šesťhrannú matricu, akú poznáme dnes.
Tieto štvorce majú špeciálne efekty, ale väčšinou vám umožnia vziať svoj kúsok z hracej plochy, keď hodíte určité číslo. Preteky do cieľa je koncept, ktorý je známy v toľkých moderných doskových hrách, že je ľahké pochopiť, prečo bol Senet v Egypte taký populárny. Môžete sa rozhodnúť, ktoré figúrky presuniete, ale nie ako ďaleko ich posuniete. Kombinácia šťastia a stratégie vytvára skvelú hru a na zájazde Egyptom si ju určite vyskúšame.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira
- Najstaršia psychiatrická klinika
- Talaat Harb – obchodná ulica Egypta
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Tahrir - revolučné námestie Káhiry
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor
- Údolie kráľov, Luxor
- Chrám Philae
- Kaviareň El Fishawi
- Kresťania v Egypte
- Feluka na Níle
- Karnacký chrám
- Pyramídy v Gíze
- Lomená pyramída, Dahšúr
- Imhotep -prvý architekt
- Pyramídy v Sakkáre