Návšteva miestneho trhu vo všetkých krajinách sveta je výbornou sondou do lokálnej kultúry. Všetky chute, vône, zvuky a jedlá vám instantne naznačia, čo môžete v krajine, regióne alebo danom meste čakať. Čo sa tam nakupuje, aké je tam jedlo, či sa v krajine zjednáva, a ak áno, tak ako. Toto divadlo je takmer vždy nezabudnuteľným zážitkom, a Paloquemao v Bogote nie je výnimkou.
Mohlo by Vás zaujímať: Fotografie a video z tohoto trhu v blogu Cestovateľská prehliadka Bogoty
Je to najväčší trh v meste, otvorený denne, ktorý dodáva ingrediencie pre väčšinu najlepších reštaurácií v hlavnom meste Kolumbie. Labyrint uličiek vás prevedie od sekcie kvetov cez ovocnú časť, kde nájdete tropické ovocie, o ktorom ste (možno) ani netušili, že existuje. O desiatky stánkov ďalej zas nájdete zeleninovú časť, až po časť s čerstvým mäsom a rybami. Okolo jednotlivých sekcií sú prakticky rozmiestnené plastové stoličky, aby ste tak mohli ochutnať tu ovocný džús, tam teplú arepu (kukuričnú placku) so syrom, alebo by ste si radšej dali lechonu? Tak totiž vyzerajú tipycké kolumbijské raňajky. Arepy tvoria základ kolumbijskej kuchyne. Lechona, naopak, býva súčasťou špeciálnych príležitostí, najmä ak je spravená podľa tradičného „tolimského“ receptu, odkiaľ táto delikatesa pochádza. Jej základom je totiž pomaly pečené prasiatko. V Paloquemao lechonu servírujú s ryžou, natrhaným pečeným mäsom a kúskom chrumkavej kože.
Historicky sa tento trh konal každý piatok v centre mesta na Plaza Mayor (dnes známej ako Plaza Bolívar) až do roku 1861, kedy boli trhy v centre zakázané a podporil sa vznik trhovísk mimo centra. Paloquemao dostalo svoje meno na základe legendy o suchom strome, ktorý z neznámych príčin vzbĺkol (v španielčine palo znamená drevo, se quemó – začal horieť). Projekt trhoviska tak ako ho poznáme dnes začal až v roku 1962 pod taktovkou architektov Dicken-a Castro Duque a Jacquesa Mosseri na pozemku vlastnenom Národnou železničnou spoločnosťou (Ferrocarriles Nacionales). V roku 1967 bola výstavba zastavená, približne polovica plánov nezrealizovaná a zostal len prázdny sklad. V roku 1972 miestna samospráva uvoľnila priestory skladu na vznik trhoviska a prvý obchodníci začali predávať 16. júla v tom istom roku. Na konci 80. rokov sa vláda Virgilia Barcoa rozhodla zlikvidovať Ferrocarriles Nacionales a približne 750 trhovníkov sa pod vedením Josého del Carmen Buitrago Salcedo spojilo, aby vyzbierali kapitál na kúpu nehnuteľnosti. Od roku 1992 je trhovisko v rukách súkromných vlastníkov.
Najfasicnujúcejším zážitkom je pre mnohých práve návšteva časti s kvetmi. Kolumbia totiž patrí medzi najväčších vývozcov kvetov na svete. Iba USA objednáva na sviatok Svätého Valentína štyri miliardy ruží. Unikátna poloha pár stupňov od rovníka zaručuje, že napríklad ruže, ktoré sa tu dopestujú, majú rovnejšie stonky (ruže rastú priamo za slnkom, a preto najrovnejšie stonky majú práve ruže, ktoré pochádzajú z rovníkových krajín). Samozrejme, vidieť sa tu dajú aj mnohé iné exotické kvety – strelície, orchideje, maracas, a podobne.
Či už vás láka ovocie, jedlo, kvety alebo len radi nasávate trhovú atmosféru, nenechajte si tento jedinečný zážitok újsť. Paloquemao je totiž nielen chutné, ale aj nesmierne fotogenické.
Informácie na záver:
- Plaza de Mercado de Paloquemao sa nachádza na Avenida 19# 25-04
- Otvorené je denne, v pracovné dni od 5:00 do 16:30, cez víkend od 5:00 do 14:00
- Najlepšie dni na návštevu trhu kvetov sú utorok a sobota, a prísť treba skoro ráno, už okolo obeda sú kvety často rozpredané
Tipy a zážitky - Kolumbia
- Ajiaco - národné jedlo Kolumbie
- Kaviareň v Cartagene
- Narcos v Nemecku
- Drony v Kolumbii
- Salento, Kolumbia
- Pereira, Kolumbia
- Guatavita, Kolumbia
- Fernando Botero
- Candelaria v Bogote
- Simón Bolívar
- Muiscovia v Kolumbii
- Ovocie v Kolumbii
- Finca del Cafe, Kolumbia
- Múzeum Botera v Bogote
- Monserrate v Bogote
- Bogota: Monserrate, La Candellaria, Burudanga
- NARCOS, Kolumbia
- Kolumbia - krajina na dne
- Kolumbia, vlajka
- Kolumbia, mapa