Nepálska vláda plánuje výrazné sprísnenie podmienok pre získanie povolenia na výstup na najvyšší vrch sveta – Mount Everest. Podľa návrhu nového zákona budú mať na výstup nárok iba tí horolezci, ktorí už predtým úspešne zdolali aspoň jeden vrchol vyšší ako 7 000 metrov na území Nepálu. Cieľom opatrenia je zvýšiť bezpečnosť a znížiť preplnenosť vrcholu, píše CNN.
Počet povolení vydávaných na Everest v posledných rokoch prudko stúpal, čo viedlo k chaotickým scenárom v tzv. zóne smrti, teda v nadmorských výškach, kde je nedostatok kyslíka na prežitie. V roku 2023 vydal Nepál rekordných 478 povolení, pričom najmenej 12 horolezcov zomrelo a ďalších päť zostalo nezvestných. Preťaženie trasy sa stalo predmetom medzinárodnej kritiky.
Nový zákon počíta aj s ďalšími zmenami. Vedúci výprav (tzv. sardar) aj sprievodní horskí vodcovia musia byť občanmi Nepálu. Návrh je už zaregistrovaný v Národnom zhromaždení, kde má vládna koalícia väčšinu, čo zvyšuje šance na jeho schválenie.
Niektorí organizátori expedícií však nové pravidlá kritizujú. Tvrdia, že by sa mali uznávať aj výstupy na sedemtisícovky mimo Nepálu, ako napríklad Denali v USA, Aconcagua v Argentíne či Ama Dablam, ktorá má síce len 6 814 metrov, ale je často využívaná ako prípravný vrchol. Problémom je aj nedostatok kvalifikovaných nepálskych horských vodcov – podľa expertov by mala rozhodovať odbornosť, nie národnosť.
V súčasnosti je v Nepále otvorených viac ako 400 vrcholov pre expedície, no iba 74 z nich má nad 7 000 metrov. Z nich je medzi horolezcami obľúbených len zopár.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO