100 rokov dobytia Antarktidy

L

Lubos z BUBO

Predjedlo nas uz na stole necaka ako prvy den. Kuchyna si nie je ista kolki prideme. Na ranajkach sa nas zislo 7 statocnych a jedna morska panna. Jano si v polovici ranajok musel lahnut na zem, aby sa mu ¨tocaky¨zastavili. Vsade hmla a burlive more Drakovho prieplavu. Mierime od Hornovho mysu priamo na juh, vcera o 21.15 sme prekrocili oscilujucu ciaru Antarktickej Convergencie /antarkticky polarny front siroky cca 45km/, teplota mora zrazu klesla zo 7 na 1 stupen a my sme teda dostali do bajneho Juzneho mora. Za lodou lietaju albatrosy s rozpetim kridel vyse 3 metre! /to je viac nez ma kondor/ a videli sme uz prvy obrovsky ladovec majestatne sa plavit na pravoboku. Ten ladovec sme videli na rovnobezke kde na severnej pologuly lezi Bratislava. Nastastie mame Golfsky prud. Antarktidu si musime zasluzit. Beeglov prieplav pomenovany podla lode /na ktorej sa pod vedenim kapitana Fitz Roya plavil mlady Darwin/, ktora bola zasa pomenovana podla kralovninych psov, bol v pohodicke, no ked sme vplavali na otvorene more zacalo to. Obrovitanske vlny, ktorymi je Drakov prieplav povestny, silne vetry, zima, nikde nikto, nestretli sme ziadnu lod. Musim povedat ze som sa tejto plavby strasne bal, neznasam plavby po mori a mam kinetozu. Ten zazitok je vsak tak bohovsky, tak silny, ze ten adrenalin prebija moj parasympaticky system a mne zle nie je. Poskakujem tu po palube, odrazam sa od stien, ked sa snazim dostat do svojej kajuty, visim na zabradli ako horolezec, pri nalievani caju vyzeram ako Mr. Bean. Kazdy mi hovori ako to ze mne nic nie je. Ja odpovedam- som stastny. Tato vyprava prekonava moje ocakavanie-ma gule. Prave sa v bare prevratili 4 stolceky… Tak takto nejako sa citili prvi cestovatelia…. Na kazdych dverach mame hak – ak ho zabudnete zahaknut a ruku date podvedome na zarubnu /ked padate tak sa chytate coho sa len da/, zelezne dvere vam rozmliazdia pri nahlom cuknuti lode prsty. Nase postele su specialne – expedicne a medzi matracom a ramom postele su lamely, ktore tlmia pohyby a tak mozeme spat aj v case ked sa nasa lod hyba vyse 45 stupnov a ona sa dnes naozaj takto hybala. Stolicky su prisrobovane k podlahe, na stoloch mame gumenne podlozky / take ako davame pod koberce aby sa nesmykali/ a pohare maju siroku bazu, no aj tak najvacsia praca barmana je ze stale utiera rozliate veci. Ked sa lod nahne viac – to ked prejdeme 6-7 metrovu vlnu - tak pocut ryncanie skla. Obdivujem ako vedia kuchari a casnicky naukladat tolko riadu, ze sa nerozbije a ako nam nosia na velkych tackach jedlo, ked my chodime bezmala po stvornozky. A jeme naozaj ako slachtici, stolujeme krasne. Cela nasa BUBO skupina sedi pri kapitanskom stole, pod obrazom antarktickeho pobrezia a jedlo je vynikajuce. Nie je to ako na inych lodiach kde Vas nutia cosi si k veceri objednat. Toto je expedicna lod, kde si navzajom pomahame. Vsetko je v cene a nikto z nasej vypravy tu zatial neminul ani euro. Nie ze by sme setrili, ale niet na co. Moje hodiny meraju presnu GPS polohu kde sa nachadzame a ¨posepli¨mi ze slnko dnes vychadza o 3.29. Este dlho po polnoci je tu svetlo a aj ked som vstal pred tretou, svetlo opat bolo. Ak slnko zapada tak vy si to TU ani nevsimnete, svetlo je tu 24 h denne. Na lodi som sam, chodim po palube cez ktoru sa prelieva voda, ktora ihned mrzne a potom sa zohrievam na kapitanskom mostiku, ktory je pristupny aj pre nas –pre verejnost. To je uzasny zazitok. Stazen sa tu z hornej paluby kyve este viac, zo strany na stranu a spat. Ako to ze sa ta lod neprevrati? Hned rano kapitan zakazal vychadzat na palubu. Keby ste prepadli uz vas nikto nenajde a aj keby nasiel… Kazdy z nas ma plavaciu vestu, svoje cizmy, kazdy vie kam ma bezat ak kapitan neodhadne hrubku ladovca a lod sa zacne potapat. Teraz

Zobraziť viac príspevkov z krajiny Antarktída

Ďalšie dovolenky do krajiny:

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu