Ako vznikali sopky v Indonézii a prečo vybuchujú?

Ako vznikali sopky v Indonézii a prečo vybuchujú?

Indonézia, krajina s tisíckami ostrovov, je jedným z najsledovanejších a najzaujímavejších sopkami bohatých regiónov na svete. Nachádza sa v tzv. "Ohňivom kruhu" pacifiku, ktorý je známy svojou intenzívnou sopečnou aktivitou. Súostrovie alebo "archipelago" pozostávajúce z viac ako 17 000 ostrovov (s ľuďmi prítomnými len na 6000) je domovom približne 147 objavených sopiek, pričom len polovička z nich sú aktívne. 


Jednou z najznámejších a najnebezpečnejších, ktorú spoločne na zájazdoch Indonéziou uvidíme je Merapi 2 930m na ostrove Jáva. Ďalej určite kráter Bromo 2 329m (Jáva), na ktorý spoločne výjdeme a taktiež za zmienku stoja aj strecha ostrova Bali Agung 3 031m, ktorú si najradšej vychutnávame so západom slnka a tiež kráter Batur 1 717m, ktorý vyšľapeme na východ slnka. Nadšenci s nami môžu absolvovať aj 3 dňový trekk na 2. najvyššiu, stále aktívnu, sopku Indonézie Rinjani 3 726m na ostrove Lombok. Nesmieme vynechať ani neaktívny stratovulkán Sibayak 2 181m, ktorý spoločne vyšlapeme na expedícii na Sumatre. 

Vidieť a zažiť je geniálna kombinácia, ešte lepšie je však vedieť, prečo je práve Indonézia doslova vulkanickou a tiež ako sopky vznikali. Za vznik sopiek alebo lepšie povedané subdukčných zón v tejto oblasti môžu práve tektonické dosky (nazývané v tejto oblasti aj ako "Ohnivý kruh") a ich pohyb. V tomto prípade ide o Eurázijskú, Paficickú (tichomorská), Indickú a Austrálsku dosku. 

Eurázijska doska, Tichomorská doska a Indo-austrálska doska sú tri aktívne tektonické dosky, ktoré spôsobujú subdukčné zóny, ktoré formujú tieto sopky. Keď sa dosky tlačia na seba, jedna z nich, často Indo-austrálska doska, sa ponára pod druhú dosku. Tento proces vedie k zahrievaniu a taveniu (so zvyšujúcim sa tlakom a trením) hornín v zemskej kôre a tvorbe magmy (minerály, plyny a teplá tekutá hornina). Magma potom stúpa k povrchu a vytvára sopky a kráter na mieste, kde vyviera. 

Mnoho ostrovov v Indonézii predstavujú vrcholy sopiek, ktoré v minulosti vystupovali nad hladinu mora v dôsledku sopečnej aktivity. Tieto ostrovy sú produktom nahromadených vrstiev lávy a sopečných vyvrhnutí. 

Sopky v Indonézii majú významný vplyv na život miestnych obyvateľov a kultúru regiónu. Zároveň však predstavujú aj výzvu pre vedu a výskum, keďže sledovanie a predpovedanie ich činnosti je nevyhnutné na ochranu životov a majetku, prirodzene

Indonézia je pre nás v Bubo dôkazom toho, ako krásna príroda a sopečná aktivita môžu existovať v harmónii, aj keď sú vulkány občas výzvou pre túto krajinu a jej obyvateľov.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Bali (IND), Indonézia


náročnosť

14 dní

Trvanie

3396 5224€
K

Ázia  

Indonézia


náročnosť

14 dní

Trvanie

5283
K

Ázia  

Bali (IND), Taiwan, Macao, Hongkong, Indonézia, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

5237
Fernão de Magalhães Prémiový blog

Prémiový blog Fernão de Magalhães

Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…

Ľuboš Fellner 27 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Waerebo – najkrajšia dedina Indonézie Blog

Blog Waerebo – najkrajšia dedina Indonézie

Indonézska dedinka Waerebo, ukrytá vo vysokých horách úžasného ostrova Flores, je poslednou svojho druhu. Útočisko Manggarajcov, tradičné domy a…

Adam Trepáň 12 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: