Indonézia, krajina s tisíckami ostrovov, je jedným z najsledovanejších a najzaujímavejších sopkami bohatých regiónov na svete. Nachádza sa v tzv. "Ohňivom kruhu" pacifiku, ktorý je známy svojou intenzívnou sopečnou aktivitou. Súostrovie alebo "archipelago" pozostávajúce z viac ako 17 000 ostrovov (s ľuďmi prítomnými len na 6000) je domovom približne 147 objavených sopiek, pričom len polovička z nich sú aktívne.
Jednou z najznámejších a najnebezpečnejších, ktorú spoločne na zájazdoch Indonéziou uvidíme je Merapi 2 930m na ostrove Jáva. Ďalej určite kráter Bromo 2 329m (Jáva), na ktorý spoločne výjdeme a taktiež za zmienku stoja aj strecha ostrova Bali Agung 3 031m, ktorú si najradšej vychutnávame so západom slnka a tiež kráter Batur 1 717m, ktorý vyšľapeme na východ slnka. Nadšenci s nami môžu absolvovať aj 3 dňový trekk na 2. najvyššiu, stále aktívnu, sopku Indonézie Rinjani 3 726m na ostrove Lombok. Nesmieme vynechať ani neaktívny stratovulkán Sibayak 2 181m, ktorý spoločne vyšlapeme na expedícii na Sumatre.
Vidieť a zažiť je geniálna kombinácia, ešte lepšie je však vedieť, prečo je práve Indonézia doslova vulkanickou a tiež ako sopky vznikali. Za vznik sopiek alebo lepšie povedané subdukčných zón v tejto oblasti môžu práve tektonické dosky (nazývané v tejto oblasti aj ako "Ohnivý kruh") a ich pohyb. V tomto prípade ide o Eurázijskú, Paficickú (tichomorská), Indickú a Austrálsku dosku.
Eurázijska doska, Tichomorská doska a Indo-austrálska doska sú tri aktívne tektonické dosky, ktoré spôsobujú subdukčné zóny, ktoré formujú tieto sopky. Keď sa dosky tlačia na seba, jedna z nich, často Indo-austrálska doska, sa ponára pod druhú dosku. Tento proces vedie k zahrievaniu a taveniu (so zvyšujúcim sa tlakom a trením) hornín v zemskej kôre a tvorbe magmy (minerály, plyny a teplá tekutá hornina). Magma potom stúpa k povrchu a vytvára sopky a kráter na mieste, kde vyviera.
Mnoho ostrovov v Indonézii predstavujú vrcholy sopiek, ktoré v minulosti vystupovali nad hladinu mora v dôsledku sopečnej aktivity. Tieto ostrovy sú produktom nahromadených vrstiev lávy a sopečných vyvrhnutí.
Sopky v Indonézii majú významný vplyv na život miestnych obyvateľov a kultúru regiónu. Zároveň však predstavujú aj výzvu pre vedu a výskum, keďže sledovanie a predpovedanie ich činnosti je nevyhnutné na ochranu životov a majetku, prirodzene
Indonézia je pre nás v Bubo dôkazom toho, ako krásna príroda a sopečná aktivita môžu existovať v harmónii, aj keď sú vulkány občas výzvou pre túto krajinu a jej obyvateľov.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Indonézia
- Hinduistický Prambanan
- Šalát gado gado
- Orangutany v Bukit Lawangu
- Deň s drakmi na Komode
- Martabak
- Raflézia arnoldova
- Škola v Indonézii
- Koreninová záhrada v Indonézii
- Exotické ovocie v Indonézii
- Tjong A Fie
- Bandrek
- Indonézske jedlo
- Všetko najlepšie z Indonézie
- Sviatok nezávislej Indonézie - 17. august
- NP Gunung Leuser -charita v sirotinci
- Wayang kulit
- Výstup na sopku Sibayak na Sumatre
- Jogya kde nás kvôli bubo zastavujú
- Dedina na ostrove Flores
- Prvý pozdrav z Indonézie