Počas našej cesty naprieč Japonskom sa v bývalom hlavnom meste Kyoto zastavíme v magickom bambusovom lesíku Arashiyama. Celá oblasť lesa má až 17 km2 a nachádza sa v blízkosti Búrkových hôr a na brehu rieky Katsura. Na tomto pozemku sa nachádza aj cintorín a niekoľko menších shintoistických svätýň.
Čím je ale táto rastlina, rozšírená takmer po celom svete, taká zaujímavá? Poďme sa pozrieť na jej všestranné využitie. Často rozprávame o bambusových stromoch alebo lesoch, jedná sa však o omyl. Bambus je z botanického hľadiska súhrnný názov pre rody tráv z čeľade lipnicovitých. Rozmnožuje sa rozširovaním svojej koreňovej sústavy, iba vo výnimočných prípadoch semenami. Jedná sa o najrýchlejšie rastúcu rastlinu na svete – za 24 hodín dokáže narásť od 0,5 do 1 metra. Môže dosahovať výšku až 40 metrov. Bambus dokáže prežiť aj viac než 100 rokov. Ak odumiera, mení farbu zo zelenej na bledo hnedú. Bambus je rozšírený vo viac ako 50 krajinách sveta. Zvnútra je dutý. Preto ho v minulosti ľudia často používali na výrobu pohárov. V dnešnej dobe sa využíva napríklad aj ako lešenie pri stavbách, vyrába sa z neho oblečenie a dokonca sa pridáva do jedla. Bambusové výhonky sa v ázijskej kuchyni často dusia alebo smažia spoločne s inou zeleninou.
Bambusové lesy majú blahodarné účinky aj pre životné prostredie. Dokážu totiž absorbovať takmer 5x viac oxidu uhličitého zo vzduchu než iné stromy. Zároveň produkujú bambusové listy o 20-35% viac kyslíka než iné stromy. Dokážu tak napríklad vyčistiť vzduch v kancelárii alebo v obytnom priestore. Bambus dokáže aj ochladiť miestnosť a okolitý vzduch v priemere o 8 stupňov.
Zaujímavé je tiež spomenúť, že potravu pandy tvoria z 99% práve bambusové listy. Panda bežne zožerie 12-38 kg listov za deň a to v závislosti od jej hmotnosti. Naopak hadov sa v bambusových lesoch nemusíte báť. Tie pre svoj spánok obľubujú skôr tiché stromy. Ak v bambusovom lese zafúka vietor, narážajú stromy do seba a to vytvára príliš hlučné prostredie.
Práve vďaka zvuku, ktorý narážajúce stromy vydávajú, zaradilo Ministerstvo životného prostredia bambusový les Arashiyama na zoznam zvukomalebných miest Japonska
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Japonsko
- Hrad v Osake
- 10 najväčších chýb, ktoré v Japonsku radšej nerobiť
- Šinzo Abe – vražda japonského premiéra
- Shinkansen - pýcha japonskej infraštruktúry
- Onsen - tradičné japonské kúpele
- Hirošima - spomienka na Sadako Sasaki
- Japonsko - na deň Tokijčanom
- Japonsko - tajomstvá ostrova Miyajima
- Plastové jedlo v Japonsku
- Japonský Kiyomizu-Dera konečne zrekoštruovaný
- Japonsko - vlak ktorý rozváža sushi
- Saké - výroba tradičného japonského nápoja
- (Naša) posledná večera v Japonsku
- Ako chutí Japonsko?
- Shinsekai - v uličkách historickej Osaky
- Akvárium v Osake
- Japonsko - kde je najlepšia gyoza?
- Najfotografovanejšia pamiatka Japonska
- Kjótska hlavná stanica - mesto v meste
- Kobe - najlepšie steaky na svete?