Bol to môj obľúbený politik, ktorý viedol Japonsko dobrým smerom. Shinzo Abe ( Šinzo Abé ), bývalý ministerský predseda Japonska, bol v Japonsku extrémne vplyvnou postavou a stal sa jedným z najmocnejších politikov v krajine. Bol tiež veľmi zanietený pre zmenu japonskej ústavy, ktorá je príliš „nevojenská“. Jeho názory ďalej znejú ústami jeho bývalých kolegov z Liberálno-demokratickej strany, ktorá vládne Japonsku ako diktatúra od II. svetovej vojny. Apropos, Shinzo Abe vládol Japonsku ako najdlhšie vládnuci premiér.
Dnes ho zastrelili v meste Nara a pred pár minútami zomrel. Som si istý, že jeho vplyv neutíchne a guľky vraha nespôsobia zánik jeho myšlienok.
Shinzo sa narodil v Tokiu a bol synom Yoko Kishi a Shintara Abeho, ktorý bol politikom a ministrom. Áno, bol z dobrej rodiny -to je to, čo uznávam napriek idiotizmu a „rovnostárstvu“ = obyčajnosti Slovenska. Som tu za radikála. Pozrite sa na toto: Shinzoov prastrýko, Eisaku Satō, bol najdlhšie slúžiacim premiérom povojnových rokov (predbehol ho až Shinzo). Jeho starý otec z matkinej strany Nobusuke Kishi sa stal premiérom po tom, čo bol rehabilitovaný z obvinení z vojnových zločinov. Shinzo Abé už na prvý pohľad vyzeral ako kultivovaný človek a takto dodával svojej krajine veľa a ukazoval cestu.
„Niet inej cesty“ znel jeho volebný slogan, ktorý si dobre pamätám a veľmi sa mi páčil. Na Slovensku by som s ním získal promile voličov, no on vyhral.
Abe sa snažil dvadsaťročie stagnujúcu ekonomiku oživiť. Pre progresívne médiá bolo tŕňom v oku to, že podporoval zbrojenie, jadrovú energetiku, znížil percento žien vo vedúcich funkciách, a to, že zákonom o štátnom tajomstve obmedzil médiá. Japonsko bolo „demokraciou jednej strany“ a to je veľmi podobné Číne. Ale áno, s tým, že Čína má dnes omnoho výraznejšie výsledky.
Mal prezývku „Trumpov našepkávač“, a USA ustúpili od hrozieb dovozných ciel a zvýšenia poplatkov, ktoré Japonsko platí za to, že má na svojom území vojská USA.
Mal ekonomické úspechy, ale bohatstvo nebolo rovnomerne rozdeľované, a zarobili bohatí. Priemerná japonská rodina schudobnela.
Mal v úmysle zmeniť ústavu, hlavne článok 9, ktorý hovorí o tom, že Japonsko nebude nikdy bojovať. Číňania a Korejci ho neznášali.
Výsledky jeho politiky sa ešte len prejavia- Tak ako keď ja v BUBO niečo urobím, výsledky sa dostavia až po rokoch. BUBO má dnes najlepšiu stránku v cestovnom ruchu na Slovensku a toto sa prejaví až o pár rokov, aj keď už dnes ideme rapídne hore. To isté s reformami, ktoré tvrdo zavádzal Shinzo Abé.
Bol to najscestovanejší japonský premiér a cestoval neustále, aby upevnil obchodné pozície Japonska. Česť jeho pamiatke.
foto: Wikipedia
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Japonsko
- Hrad v Osake
- 10 najväčších chýb, ktoré v Japonsku radšej nerobiť
- Shinkansen - pýcha japonskej infraštruktúry
- Onsen - tradičné japonské kúpele
- Hirošima - spomienka na Sadako Sasaki
- Japonsko - na deň Tokijčanom
- Japonsko - tajomstvá ostrova Miyajima
- Plastové jedlo v Japonsku
- Japonský Kiyomizu-Dera konečne zrekoštruovaný
- Japonsko - vlak ktorý rozváža sushi
- Saké - výroba tradičného japonského nápoja
- (Naša) posledná večera v Japonsku
- Ako chutí Japonsko?
- Shinsekai - v uličkách historickej Osaky
- Akvárium v Osake
- Japonsko - kde je najlepšia gyoza?
- Najfotografovanejšia pamiatka Japonska
- Kjótska hlavná stanica - mesto v meste
- Kobe - najlepšie steaky na svete?
- Japonsko - čo znamená Nihon Sankei?