Kleopatra bola veľmi očarujúca a šarmantná, čo dokazuje fakt, že si podmanila dvoch najmocnejších mužov tej doby. Jedného potrebovala, druhého milovala. Bola tiež veľmi vzdelaná, v detstve sa jej dostalo dôkladného vzdelania a rozprávala 11 jazykmi. O Kleopatre sme napísali samostatný príspevok, tu ide skôr o to akú farbu pleti mala. Bola to černoška? Netflix si to totižto myslí a jeho dvojminutový trailer s čiernou Kleoptrou vzbudil značný rozruh. Aká je však skutočnosť?
Kleopatra žila v meste, ktoré založil Alexander Macedonský a mala jednoznačne macedónsko-grécky pôvod. Ptolemaiovci sa sobášili medzi sebou a boli svetlej pleti. Kleopatra určite nebola čierna ani hnedá. Treba však povedať, že s výnimkou Židov neboli etniká v ranej egyptskej histórii skutočne zaznamenané. Najmä v Alexandrii neexistovala žiadna normatívna rasa: genetická výbava bola rôzna, keďže na jej území žili a ženili sa ľudia z celého regiónu, od Európanov po Núbijcov.
Tvrdiť, že Egypt nemal ľudí tmavej pleti alebo naopak, že pôvod egyptských civilizácií bol v podstate zo subsaharskej (rozumej čiernej) Afriky, sú obe formy vymývania mozgov.
Sú aj veci, ktorými si nemôžeme byť istí. Identitu Kleopatrinej matky a kráľovniných babičiek na oboch stranách s istotou nepoznáme. V skutočnosti Alexandrijci v tom čase označovali jej otca ako „Nothos“ alebo „Bastard“. Toto všetko je dôležité, pretože Ptolemaiovci, vrátane Kleopatrinho starého otca a otca, boli dobre známi tým, že mali egyptských partnerov a milenky. Existuje teda šanca, že niekoľko Kleopatriných predkov mohlo byť čokoládkových Egypťanov.
Práve táto záhadná povaha Kleopatriných babičiek a jej matky naznačuje, že Kleopatra mohla mať zmiešané dedičstvo, čo by jej pleť „opálilo.“ A keďže kučeravé vlasy sú dominantným génom, egyptský predok mohol zmeniť líniu Ptolemaiovcov aj týmto spôsobom.
Vzorky DNA získané v Egypte od Novej ríše po rímske obdobie odhaľujú, že Egypťania mali prevažne juhoeurópskych a blízkovýchodných predkov. A opäť je geneticky dokázané, že pôvod predkov zo subsaharskej Afriky nepresahoval dvanásť až pätnásť percent v staroveku a nepresahuje dvadsať percent v dnešnom Egypte. Dá sa teda s istotou povedať, že aj s istým egyptským dedičstvom by Kleopatra ani v dnešných podmienkach nebola čierna, ale bola by to mulatka.
To, že Alexandrijská knižnica bola zničená a veľká časť starovekého mesta je pod vodou alebo v podzemí, znamená, že existujú obmedzené materiálne dôkazy. Tento nedostatok fyzických dôkazov o jej živote prispieva k vákuu, ktoré bolo vyplnené mýtmi a špekuláciami.
Vieme, že Kleopatra, posledná faraónka, sa narodila v Alexandrii, kde jej rodina vládla tri storočia. Je stelesnením grécko-egyptskej hybridnosti, ktorá umožnila Kleopatre stať sa mocnou zjednocujúcou postavou: jej zmes gréckeho a egyptského odevu, jej znalosť egyptského jazyka a jej postavenie inkarnácie bohyne Isis.
Ale pre Rimanov bola cudzinkou v centre ich občianskej vojny.
Rovnako ako umenie, aj história má schopnosť inšpirovať, ale aj rozzúriť. A minulosť je zrkadlom našej prítomnosti. Tento príspevok píšem preto, lebo dvojminutový trailer na Netflixe mnohých rozzúril. No hold, je taká doba, že aktivisti akéhokoľvek typu sa nezastavia pred ničím a taká drobnosť ako pravda ich predsa nemôže zastaviť. Bohužiaľ, máme toho dnes plné médiá a nie veľmi schopní novinári majú obrovskú moc a vymývajú mozog všetkým-vraj 60 % ľudí nasleduje hocičo (viď nacizmus), a tak to funguje. Problém je, že to má aj náležité výsledky - stačí sa pozrieť, ako to u nás na Slovensku vyzerá.
No na každom špruchu pravdy trochu a popredný európsky profesor egyptológie Joyce Tyldesley priznáva, že Kleopatra možno mala nejaké egyptské gény (možno a nejaké tu nájdete =) a že s najväčšou pravdepodobnosťou mala tmavé vlasy a olivovú pleť. Však ako dnešní Gréci...
Pozrite si naše zájazdy do Egypta. Ako jediná cestovná kancelária navštevujeme aj mesto Alexandria, kde sa o Kleopatre rozprávame.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira
- Najstaršia psychiatrická klinika
- Talaat Harb – obchodná ulica Egypta
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Tahrir - revolučné námestie Káhiry
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor
- Údolie kráľov, Luxor
- Chrám Philae
- Kaviareň El Fishawi
- Kresťania v Egypte
- Feluka na Níle
- Karnacký chrám
- Pyramídy v Gíze
- Lomená pyramída, Dahšúr
- Imhotep -prvý architekt
- Pyramídy v Sakkáre