Francúzske pohánkové palacinky Galette Bretonnes sú väčšinou robené naslano, plnené vrstvou šunky, syra a volským okom. Nielen sladké, ale aj slané palacinky sú vo Francúzsku bežným javom a objavujú sa vo všetkých rôznych variáciách s chutnými regionálnymi náplňami a rôznymi druhmi palacinkového cesta.
Tradičné bretónske galletes sú však narozdiel od obyčajných palaciniek robené z pohánkovej múky. Čo je skvelé, tak tieto palacinky sú skôr slané, zaženú váš hlad, pretože sa podávajú ako hlavné jedlo a sú pritom nízkokalorické a veľmi chutné. Pohánka (vo francúzštine známa ako sarrasin alebo blé noir) je kvitnúca rastlina pochádzajúca zo severovýchodnej Ázie. Jej pestovanie bolo v Bretónsku obnovené koncom 80. rokov 20. storočia. Od roku 2010 má pohánková múka svoje vlastné chránené označenie pôvodu. Ak máte záujem vidieť polia s touto rastlinou, v Bretónsku to nie je nič nezvyčajné. Môžete popritom navštíviť jeden z mnohých mlynov v tomto francúzskom regióne. K dispozícii sú prehliadky Moulin de Bertaud v Bain-de-Bretagne, prípadne Moulin de La Falaise v Batz-sur-Mer.
My v BUBO sa na našej ceste gurmánskym Francúzskom necháme radi zlákať na galettes v mestečku Caen, ktoré je súčasťou Normandie. Palacinkáreň Gabby ponúka slanú aj sladkú verziu tejto delikatesy a to v komibináciách, ktoré by ste nečakali. Otec a syn Fabrice a Kevin Le Notre, miestni filantropi, ponúkajú vo svojej reštaurácii inovatívnejšie a sofistikovanejšie receptúry. Zákazníci majú na výber medzi tradičnými galettes a modernými galettes, ktoré nikde inde nenájdete. Môžete tu ochutnať napríklad galette s údeným lososom, savojským ementálom, čerstvou smotanou, pažítkou, citrónom, kaviárom, sezamom s wasabi a citrónovým korením. Alebo s kukuričnými lupienkami a kuracím mäsom, lieskovými orieškami a pistáciami, prípadne vegetariánsku verziu s paradajkami, hoblinami parmezánu, vajíčkom, Caesar omáčkou a korením. Ak máte chuť skôr na sladkú variantu tejto dobroty, odporúčame vyskúsať slaný karamel s rozmarínom. Samozrejme, netradičných kombinácií je tu neúrekom a je v konečnom dôsledku len na vás, ktorej variante dáte prednosť.
Palacinkáreň Gabby spolupracuje s mäsiarstvom Laborie, ktorá dodáva šunky najvyššej kvality a s ďalšími dodávateľmi ekologických produktov, akou je napríklad pohánková múka IGP vyrobená v mlyne z roku 1870. Cieľom toho všetkého je tiež oživiť francúzske dedičstvo a podporiť aj neznámych domácich výrobcov. Tento podnik tiež dostáva zásoby od Cris du Radis v Ouistrehame, lahôdkarstvo, ktoré ponúka domáce kvalitné mušty. Za zmienku stojí najmä ten hruškový. Ochutnať ho môžete aj s tradičným francúzskym calvadosom.
Krajina galského kohúta sa v kulinárstve nedá zahanbiť. Ak ste zostali po prečítaní tohoto tipu na cestu hladní, nielen vďaka francúzskym palacinkám, ale aj po nových vedomostiach, odporúčame pozrieť sa aj na informácie o Bretónsku, kde sa dozviete ďalšie zaujímavosti o miestnej kuchyni.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Francúzsko
- Croissant – história (ne)francúzskej pochúťky
- Bageta – legendy o vzniku jedinečného pečiva
- Mont-Saint-Michel - boj s pieskami času
- Francúzska riviéra
- Región Champagne
- Chamonix-Mont-Blanc - tipy
- Provensálsko - tajné tipy
- Tip na reštauráciu v Bordeaux
- Annecy - čo ochutnať
- Francúzske Alpy
- Omaha Beach, Normandia
- Yvoire - najkrajšia dedinka Francúzska
- Aiguille du Midi - najkrajšie Alpy
- Bretónsko - čo vidieť
- Carcassonne je jedno z najkrajších miest Francúzska
- Mont Saint Michel, Francúzsko
- Josephine Bonaparte, rodáčka z Martiniku
- Vodné zrkadlo v Bordeaux
- Marseille - katedrála Major
- Prístav v Marseille